Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare fapta si prescriere raspundere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare fapta si prescriere raspundere penala

Buna ziua.As dori sa stiu la ce fapta se incadreaza semnarea in numele altor persoane ca si garanti fidejusori pentru obtinerea unui credit,si care este termenul de prescriere a raspunderii penale?Multumesc
Probabil se va retine inselaciune, fals, in functie de situatia de fapt.
Fapta s-a petrecut in 2008 cand s-a accesat creditul pe firma.Pana in 2009 s-au platit ratele la creditul respectiv(aproape 40% din valoarea creditului) dupa care firma a intrat in insolventa si apoi in faliment.Suma ramasa a fost vanduta de catre banca unei firme de recuperare.De aceea doream sa stiu incadrarea si termenele de prescriptie ale raspunderii penale,pentru ca au trecut 7 ani de atunci.Multumesc pentru raspunsul anterior.
suiradro, utilizator
Mai mult ma intereseaza daca se incadreaza la uz de fals si daca termenele de prescriere a raspunderii penale s-au scurs!