Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inselaciunea - prescriere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Inselaciunea - prescriere

Buna,doresc o lamurire,in 2009 decembrie politia spune ca am savarsit o fapta de inselaciune cu fals si uz de fals si fals privind identitatea,desi aceasta fapta a savarsit-o un amic de-al meu dar am ramas eu sa raspund,in fine,pana acum respectiv luna ianuarie nu m-a intrebat nimeni de sanatate,iar in ianuarie am fost citat la politie si intrebat despre fapte pe care nu le-am recunoscut iar dupa declaratia mea mi s-a adus la cunostinta ca sunt cercetat penal pt aceste fapte si ca voi fi trimis in judecata pt ele,respectiv ca am calitatea de invinuit. Intrebarea mea este mai pot fi tras la raspundere pt aceste fapte sau mi s-au prescris ? Daca nu in cat timp s-ar prescrie ?
kong_master13, utilizator
fals si uz de fals se prescrie in 5 ani, si respectiv prescriptia speciala este de 7 ani.
7 ani indiferent daca mi s-au retinut mai multe fapte respectiv inselaciune,fals,uz de fals,participatiune improprie la fals intelectual ?
kong_master13, utilizator
daca fapta de inselaciune,fals,uz de fals,fals privind identitatea si participatiune improprie la fals intelectual s-a savarsit in decembrie 2009 si abia acum s-a finalizat cercetarea penala si inca nu s-a dispus trimiterea in judecata,cat timp ar trebui sa treaca ,sau cand ar insemna ca nu mai pot fi tras la raspundere,respectiv s-au prescris faptele ?
kong_master13, utilizator
Cursul termenului prescripţiei răspunderii penale se întrerupe prin îndeplinirea oricărui act de procedură în cauză. După fiecare întrerupere începe să curgă un nou termen de prescripţie.
In cazul dvs trebuie sa va raportati la prescriptia speciala, care este dublul termenului normal de prescriptie, daca legea prevede 5 ani in cazul infractiunii de inselaciune, dupa 10 ani intervine prescriptia raspunderii penale.