avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielrico27

Activitate gabrielrico27

Multumesc mult pentru raspunsul la subiect!
Nu mi-ati raspuns sub nici o forma la intrebare.
Rog sa-mi raspunda cineva care stie ce spun normele legale: Cand se construieste un nou bloc, dezvoltatorul este obligat sa aiba si nu numar de locuri de parcare aferente blocului, conform legii?
Cand se construieste un nou bloc, dezvoltatorul este obligat sa aiba si nu numar de locuri de parcare aferente blocului, conform legii?
Cel care a construit blocul unde locuiesc eu(in 2009) tocmai a vandut acum mai mult de jumatate din locurile de parcare pe care le inchiria pana acum si acolo se va construi alt bloc.
Pentru blocul nostru cu mai mult de 100 de apartamente vor ramane maxim 30 de locuri de parcare. Este legal?
Sotia mea a realizat venituri din salariu. In privinta acestora totul este clar.
Pe langa acestea, a mai realizat si venituri din realizarea unor sondaje pentru o companie de studii de piata si pentru care s-a platit impozitul de 16%.
Se adauga aceste venituri la salariu cand se calculeaza cei 85%?

in lege scrie asa: Incepand cu data de 1 ianuarie 2007, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei (RON), iar incepand cu 1 ianuarie 2009 va exista si posibilitatea de a opta intre o indemnizatie de 600 de lei lunar sau 85% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni.(conform legii 257 din 31.10.2008)
prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului fiscal se intelege:
a) venituri din salarii,
b) venituri din activitati independente,
c) venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.


Acele sondaje intra cumva la venituri din activitati independente?
Răspuns la discuția Proces verbal politia comunitara
va multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția masuratori cadastrale mincinoase
Si despre problema cu adresa din buletin ce-mi puteti spune? Ma gandesc ca citatiile acolo se vor duce si va fi de negasit. Probabil procesul va putea merge in lipsa si recuperarea prejudiciului facandu-se cum?
Răspuns la discuția Proces verbal politia comunitara
Eu stiam ca trebuie sa aiba martor neaparat, dar se pare ca m-am inselat. Am uitat sa precizez ca este proces verbal nesemnat de contravenient.
Răspuns la discuția masuratori cadastrale mincinoase
Oare cat ar costa un avocat pentru a-l da in judecata?

Este problema daca nu este gasit la adresa din buletin?; pentru ca eu stiu unde sta de fapt...

Suntem mai multi locatari in aceiasi probleme, mai exact toti care au cumparat acest tip de apartament. Nu se poate sa il dam in judecata ca si grup?
Am cateva intrebari in legatura cu un proces verbal.

Este nul daca nu a fost semnat decat de agentul constatator si dedesubt scrie "verificarea a fost facuta cu ajutorul sectiei 10 politie"? Martori au existat, dar nu a cerut nimanui sa semneze ca martor...

In plus a fost primit in posta, fara sa semneze nimeni de primire, deci in conditiile acestea de cand curge termenul in care se poate face contestatie?



De ce acte e nevoie pentru depunerea contestatiei la Judecatorie si in ce consta aceasta contestatie? Adica trebuie sa ai un avocat pentru a te reprezenta sau cum se deruleaza lucrurile?
Răspuns la discuția masuratori cadastrale mincinoase
Am reusit sa vorbesc si eu intre timp cu dezvoltatorul si exact cum ma asteptam, nu am reusit decat sa ma enervez. I-am spus ca apartamentul este mai mic decat in acte si a inceput sa tipe la mine spunandu-mi ca de ce ma trezesc eu acum, ca au trecut mai mult de 90 de zile de cand am semnat precontractul. Mi-a mai spus ca el oricum a vandut apartamentul, ci nu metrul patrat. La sfarsit mi-a spus ca il pot da in judecata...

1. Eu acum il pot da in judecata pe el sau firma care a facut cadastrul?
2. Daca trebuie sa-l dau in judecata, oare cam cat m-ar costa?
3. Am vazut pe copia buletinului sau ca nici macar nu are mutatia facuta si are o adresa dintr-un sat din Buzau si am inteles ca daca e dat in judecata pe adresa aceea, nu este de gasit acolo(logic, pentru ca el sta aici). Sotia sa are in schimb adresa corecta, doar ca actele le-am facut doar cu el, de la sotie avand o procura.
Daca nu este gasit la adresa din buletin, ce se intampla cu actiunea din instanta?