avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate trandi

Activitate trandi

Despre dezbaterea mostenirii dupa 49 de ani
Discuție juridic
un administrator de societate comerciala cu raspundere limitata in urmarire penala pentru evaziune cu alcool conf.oug 54/2010 art.296 lit.l mai poate ramane administrator ?, intrucat pedeapsa ar fi intre 1 si 4 ani.mentionez ca a colaborat cu organele de control nu are nimic pe cazier pana la cei 59 ani pe care ii are.Va multumim.
Pot desfiinta un post de exemplu muncitor necalificat pe care am angajata o persoana care momentan si-a solicitat concediu fara plata o luna de zile?
In anul 1990 ne-a decedat mama, am ramas 6 copii doi din casatorie anterioara a mamei si patru din casatoria cu sotul pe atunci supravietuitor, care la randul lui are doua fiice din casatorie anterioara.Dupa decesul mamei nu s-a facut dezbaterea mostenirii , noi copii din nestiinta,iar sotul supravietuitor n-a zis nimic.Dupa decesul mamei a cumparat apartamentul in care locuiam (cei sase copii ) nu si fiicele acestuia.In anul 2010 a decedat si sotul supravietuitor ramanand acel apartament. Am inteles ca noi cele 2 fiice ale mamei nu am avea drept pt.ca nu e bun dobandit cat era in viata mama, dar cei patru copii care au locuit si avut grija si ocupat de inmormantare, au drepturi egale cu cele doua fiice ale tatalui care au venit doar la auzul decesului stiind de acest apartament, in care acum nu mai lociuste nimeni?.
Acest lucru nu este mai bine de stabilit in instanta decat la un notar?
Intreb atat de multe intrucat 3 din cei patru copii trimit procura sa fie reprezentati de sora lor care a avut grija de tata si cat a fost in viata si acum se ocupa de cele bisericesti, deoarece ei nu sunt in tara,sunt la munca in afara .
Va multumesc in numele la toti fratii.
Suntem 2 copii din casatorii anterioare ai mamei decedate in anul 1990 care locuia intr-un apartament cu chirie de la stat ,recasatorita legal avand inca patru copii cu sotul supravietuitor la acea data.Dupa decesul mamei cumpara apartamentul .In anul 2010 a incetat din viata .Avem si noi dreptul la acest apartament? Va multumim!