avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate ANAIRDA

Activitate ANAIRDA

Buna ziua, va rog, spuneti-mi in acest moment (19.12.2012) ce contract colectiv de munca la nivelul ramurii comert este valabil, pentru ca cel din 2010 (nr.42/04.02.2010) din cate stiu, a expirat in februarie 2010? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția concediere la intoarcerea din ccc
Multumesc mult pentru raspuns, este foarte clar.
Răspuns la discuția concediere la intoarcerea din ccc
Scuzati-ma ca insist, dar eu tot nu inteleg de ce nu am prioritate? Pot sa angajeze pe altcineva in absenta mea? Eu daca voi depune cererea de reincepere a activitatii este ca si cand as cere sa fie aprobata intoarcerea mea la firma. Si pentru ca tipa este deja angajata pe per nedeterminata mie imi vor spune ca nu mai sunt posturi libere. Multumesc
Buna seara,in acest caz titulara mai are prioritate?
Buna ziua, am o situatie putin mai complicata: lucrez la o firma cu capital totalitar grecesc si am doi copii. Am fost angajata la aceasta firma intr-un departament care s-a desfiintat (acum 3 ani) in timpul primului concediu de crestere al copilului. Atunci la intoarcerea la munca am ocupat un post al unei colege care intra si ea in CCC. In prezent sunt in CCC cu al doilea copil si trebuie sa incep lucrul pe 28 dec.2012. Colega aceea s-a intors din CCC dar si-a dat demisia iar pe postul ei au angajat pe altcineva. Care este situatia mea? Pe cartea de munca nu este specificat decat ca sunt "referent" si nu face referire la departamentul unde am lucrat la inceput. Multumesc pentru raspuns.