avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Activitate Acon Insolvency Group SPRL

Activitate Acon Insolvency Group SPRL

In temeiul art. 24 pct. 5 lit. d din legea 7/1996, pentru intabulare ca urmare a reorganizarii prin fuziune se solicita si proiecul in forma autentica.
Intrebarea este: In situatia in care societatea absorbita a fost radiata ca urmare a hot. instantei si mentiunile au fost inregistrate in ORC iar notarul nu mai poate autentifica proiectul deorece societate absorbita practic nu mai exista, cum se poate proceda pentru intabularea bunurilor pentru societatea beneficiara, absorbanta? Este de ajuns hot. AGA?
Multumesc.
aveti un contract si o copie de buletin. mergeti la instanta.
cititi cu atentie hartiile care au ramas la dvs. trebuie sa aveti o dovada, un nr de inregistrare de cand ati depus dosarul pt indemnizatie. faceti-le o adresa in care cereti anumite lamuriri.
contractul se poate face pe ce perioada doriti . probabil proprietarul a dorit asa pentru a-i fii mai usor sa calculeze impozitul. cat despre investitia la acest spatiu - banuiesc ca exista niste clauze cu privire la acestea cat si la negocierea contractului pentru anul viitor. atentie la ce semnati.
Răspuns la discuția Constructie casa vecin
daca dvs. considerati ca va afecteaza structura de rezistenta si va umbreste faceti o sesizare la inspectoratul de stat in constructii si la urbanism
Răspuns la discuția Constructie casa vecin
Buna ziua,
Din experienta personala va pot spune ca pentru extindere se cere autorizatie de constructie, care in urma unui dosar depus se aproba sau nu. Acel dosar, pentru a fi aprobat, trebuie sa respecte conditiile impuse in certificatul de urbanism, conditii precum: studiu de insorire, expertiza din care sa reiasa ca, constructiile invecinate nu sau lipite nu vor necesita niciun fel de masuri de interventie sau, in cazul in care vor necesita se va obtine un acord al vecinului la notar.
Acum, ca sa va lamuresc, daca in certificatul de urbanism nu i s-a specificat omului ca ii trebuie acordul dvs. inseamna ca in urma expertizei nu necesita masuri de interventie pentru protejarea imobilului dvs (conform unui raport de expertiza tehnica), precum si faptul ca nu veti fi umbrit de constructia dansului. Daca vecinului i s-au impus alte conditii in sensul in care nu are voie sa isi faca geam catre dvs. ori daca jgheaburile de scurgere nu sunt catre dvs. inseamna ca e ok.
Mergeti la cadastru si urbanism si cereti informare in legatura cu imobilul respectiv. 30 lei la castru si aprox. 10 lei la urbanism.
Sper ca v-am lamurit.
Răspuns la discuția Infierea unui major
De acord cu Dna. Gabriela.
Am participat la un caz similar in care sotul mamei a adoptat pe fiica de 22 ani dupa dovada faptului ca si el a participat la cresterea si educatia ei.
Nu au fost nevoie de foarte multe probe deoarece ei sunt casatoriti de 20 ani, iar la copil in buletin nu aparea niciun tata.
A fost nevoie doar de o cerere la instanta si de consimtamantul dat in fata instantei.
Răspuns la discuția incredintare minor
Mama are termen pe 25 si sunt sigur ca in conditiile de fata, chiar daca dansa nu are un loc de munca sau orice alt venit va putea obtine incuviitarea imediat.
Desigur ca tatal are anumite argumente si martori pentru a avea o cerere intemeiata.
(cand tatal era in libertate mama pleca de acasa si lasa copilul la parintii tatalui, vaccinurile nu i le-a facut la timp, se cunostea si se intalnea cu diversi oameni necunoscuti atunci cand pleca de acasa, dormea prin benzinarii in masina)
Multumesc pt raspuns.
Răspuns la discuția incredintare minor
Este adevarat ce spuneti dvs.
Pe de-o parte aveti dreptate in ceea ce-i priveste pe parintii tatalui (dorinta tatalui exista in aceea masura ca si a parintilor lui, dar dat fiind faptul ca el este inchis probabil parintii pot face ceva in acest sens), dar pe de alta parte eu am vrut sa subliniez faptul ca, pentru reincredintarea minorului conteaza foarte mult sprijinul de care beneficiaza atat tatal cat si copilul.(din partea parintilor tatalui sau din partea rudelor)
Va multumesc oricum si apreciez faptul ca ati luat in seama acest subiect, desi dupa ce l-am postat am observat ca mai exista topicuri de acest gen.
Răspuns la discuția incredintare minor
am vb cu tatal si parintii dansului si probabil dupa ce va indeplini toate conditiile (loc de munca , reintegrare, un camin pentru copil etc.. ) atunci va cere reincuviintarea copilului.
Important este ca se poate face acest lucru dupa ce va iesi.
Multumesc mult pentru raspunsuri.