avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate marilena76

Activitate marilena76

Răspuns la discuția Mostenirea tatalui meu
Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra!Voi veni in Romania sa vorbesc cu un avocat si sa ii fac o procura pentru a ma reprezenta la dezbaterea succesiunii.

marilena76 a scris:



Traian Fanea a scris:

Solicitati unui notar intocmirea unei declaratii de accepare a mostenirii in ceea ce priveste defuncta bunica dv si totodata deschiderea succesiunii de pe urma tatalui dv defunct.

Solicitati emiterea unei adrese catre ANAF pentru identificarea bunurilor defunctilor si totodata catre banci pentru comunicarea conturilor bancare deschise pe numele acestora.

Daca mostenitorii acceptanti in termenul legal nu se inteleg in procedura notariala atunci va trebui sa va adresati instantei.

Daca va aflati in strainatate va trebui sa va adrssaati misiunii diplomatice/ consulare romanesti pentru intocmirea declaratiei.
Actele necesare pentru întocmirea Declaraţiei de succesiune, prezentate personal de către solicitant, la data/ora stabilită prin programare, sunt:

1. Fotocopia certificatului de deces românesc al persoanei decedate (în urma căreia se face succesiunea).

2. Paşaportul valabil al persoanei declarante (dacă este cetăţean român este acceptabilă şi cartea de identitate valabilă). Pentru persoane cu mai multe cetăţenii, între care şi română, este preferabilă prezentarea actului românesc, dar obligatoriu VALABIL (paşaport, buletin sau carte de identitate).

3. Declinarea raportului persoanei declarante faţă de persoana decedată (gradul de rudenie) - se face în SIMISC, în detaliile cererii.

4. Dovada adresei din strainatate - se prezintă driver's license, ID sau orice document care leagă numele solicitantului de adresa sa.

Totodata intocmiti o procura speciala pe numele persoanei din Romania care sa va reprezinte pentru dezbaterea succesiunii de pe urma ambilor defuncti si totodata care sa se ocupe de obtinerea tuturor informatiilor si documentelor necesare identificarii bunurilor aflate in proprietatea defunctilor.

Daca sunteti unica fiica a defunctului (tatal dumneavoastra,) atunci intocmiti o declaratie in acest sens pentru a putea fi folosita in cadrul procedurii notariale ca fiind unica mostenitoare.



Răspuns la discuția Mostenirea tatalui meu


Traian Fanea a scris:

Solicitati unui notar intocmirea unei declaratii de accepare a mostenirii in ceea ce priveste defuncta bunica dv si totodata deschiderea succesiunii de pe urma tatalui dv defunct.

Solicitati emiterea unei adrese catre ANAF pentru identificarea bunurilor defunctilor si totodata catre banci pentru comunicarea conturilor bancare deschise pe numele acestora.

Daca mostenitorii acceptanti in termenul legal nu se inteleg in procedura notariala atunci va trebui sa va adresati instantei.

Daca va aflati in strainatate va trebui sa va adrssaati misiunii diplomatice/ consulare romanesti pentru intocmirea declaratiei.
Actele necesare pentru întocmirea Declaraţiei de succesiune, prezentate personal de către solicitant, la data/ora stabilită prin programare, sunt:

1. Fotocopia certificatului de deces românesc al persoanei decedate (în urma căreia se face succesiunea).

2. Paşaportul valabil al persoanei declarante (dacă este cetăţean român este acceptabilă şi cartea de identitate valabilă). Pentru persoane cu mai multe cetăţenii, între care şi română, este preferabilă prezentarea actului românesc, dar obligatoriu VALABIL (paşaport, buletin sau carte de identitate).

3. Declinarea raportului persoanei declarante faţă de persoana decedată (gradul de rudenie) - se face în SIMISC, în detaliile cererii.

4. Dovada adresei din strainatate - se prezintă driver's license, ID sau orice document care leagă numele solicitantului de adresa sa.

Totodata intocmiti o procura speciala pe numele persoanei din Romania care sa va reprezinte pentru dezbaterea succesiunii de pe urma ambilor defuncti si totodata care sa se ocupe de obtinerea tuturor informatiilor si documentelor necesare identificarii bunurilor aflate in proprietatea defunctilor.

Daca sunteti unica fiica a defunctului (tatal dumneavoastra,) atunci intocmiti o declaratie in acest sens pentru a putea fi folosita in cadrul procedurii notariale ca fiind unica mostenitoare.

Tatal meu a decedat acum o sapatamana.Cu o zi inainte de decesul lui a decedat mama lui (tatal lui era decedat de mult timp).
Eu sunt unicul mostenitor al sau si vreau sa accept succesiunea dar nu am nici actul de deces,nici de proprietate a terenurilor,nici ale conturilor in banca.toate acestea le are un frate al sau.Am niste inrebari in legatura cu aceasta:
1- pot sa fac procura la un avocat sa scoata actele si sa se ocupe de dezbaterea succesiunii?
2-din moment ce nu stiu ce detinea cum se va afla despre asta?
3-ca mostenitor din partea tatalui meu la succesiunea bunicii trebuie sa fac eu ceva sau sa astept sa ma citeze?(mentionez ca fratele lui nu vrea sa mostenesc eu ceva de la bunica)
4-ma sfatuiti sa fac dezbaterea succesiunii la notar sau la tribunal?
Multumesc!
Răspuns la discuția pensia alimentara
Multumesc pentru raspuns.Problema este ca eu nu stiu sigur daca are acest venit.Dar daca intr adevar il are vreau ca fata mea sa primeasca dreptul care i se cuvine.Avocatul meu poate afla daca tatal fetitei mele are beneficiaza de aceasta pensie sau nu?
Răspuns la discuția pensia alimentara
Cu tatal fetitei nu am fost casatorita legal.Eu am deschis actiune in judecata numai pentru obtinerea custodiei.In sentinta judecatoreasca nu scrie nimic despre pensia alimentara dar nici avocatul meu nu a cerut o pentru ca in momentul respectiv ceea ce ma interesa era custodia copilului.
Acum insa,vreau sa beneficieze de acest drept.Dar trebuie sa deschid din nou actiune in justitie.
am citit mesajul tau si vreau sa ti spun ca am fost in aceeasi situatie cu diferenta ca eu sunt in alta tara si fetita este in rom.cu mama mea.eu i am facut imputernicire mamei mele sa ma reprezinte oriunde era nevoie,a angajat un avocat si l am dat in judecata la judecatoria din raza localitatii mele.vorbeste cu un avocat si singur va aranja totul.tu trebuie sa te prezinti la procese.de ancheta sociala si de restul se ocupa avocatul.tatal fetitei mele nu s a prezentat la nici o infatisare,nici avocat din partea lui.pentru pensie alimentara nu l am dat in judecata dar o sa o fac in cel mai scurt timp.am castigat procesul.nu a durat mai mult de o jumatate de an si acum am custodia-hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
iti doresc mult succes si fa o cat mai repede ca este necesar.
Sunt despartit si am o fetita de 11 ani.Am obtinut custodia fetitei dar nu l am dat in judecata pe tatal ei pentru pensie alimentara si de 5 ani de cand suntem despartiti nu a platit absolut nimic.Stiind ca nu avea nici un venit nu i am cerut niciodata dar acum am aflat ca a obtinut pensie de revolutionar.As vrea sa mi spuneti daca este adevarat ca cei care au participat la revolutia din 89 beneficiaza de aceasta pensie si cat pe luna ar revenii fetei mele.
Răspuns la discuția vechimea in munca
Va multumesc mult pentru aceasta informatie.
Răspuns la discuția vechimea in munca
Multumesc.Acest certificat de unde il procur?De la Casa de Asigurari?Daca puteti dati-mi mai multe informatii in legatura cu aceasta.
Răspuns la discuția vechimea in munca
multumesc pentru raspuns.sper sa reusesc sa fac asta,pentru ca de fiecare data cer si alte documente