avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1116 soluții astăzi
Forum Activitate Laura P.

Activitate Laura P.

Am primit decizie de anulare in scopuri de TVA, deoarece in deconturile de TVA pe semestrul I nu au fost efidentiate operatiuni. ANAF-ul ma va radia si din Reg.Operatorilor Intracomunitari ? Ce trebuie sa fac, pentru ca in 2-3 zile urmeaza sa semnez un contract de prestari servicii cu o firma din Franta platotare de TVA? Poti fi inscris in ROI fara a fi platitor de TVA in tara ?
Buna seara!
Am infiintat de curand un PFA in sistem real neplatitor de TVA. Am depus la Admin. Financiara declaratia 070 si declaratia 220 in termen de 15 zile de la infiintare.
Nelamurirea mea este daca-i obligatoriu sa fac contract cu casa de pensii si casa de sanatate , si care sunt sumele pe care trebuie sa le platesc , eu nefiind salariat in alta parte?
Se plateste procent din venitul net declarat in 220 sau se calculeaza in functie de salariul mediu pe economie ?


Răspuns la discuția Anularea unei facturi
Eu nu am nici o vina ca respectivii au intrat in faliment. Ca mine, mai sunt si altii care au ramas in pierdere.
Banii dati statului nu mai pot fi recuperati ? Ce ma sfatuiti sa fac ?
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Anularea unei facturi
Doresc sa le anulez si totodata sa clarific conturile cu statul. In ultimul semestru al anului 2009 am ramas cu tva si imp. profit neplatite.
Buna seara !
Ca persoana juridica am emis doua facuri unei alte persoane juridice pt. serviciile prestate in constructii. Facturile au fost emise in septembrie, octombrie 2008. Pana in prezent nu am incasat nici-un ban din acele facturi. Respectiva soc. com. a intrat in faliment si nu a avut nici bani in conturile bancare, nici obiecte de inventar care sa acopere suma pe care trebuia sa o primesc.
Facturile au fost contabilizate la vremea respectiva, am platit TVA-ul si impozitul pe profit la suma respectiva (~90000 ron ).
Pot anula acele facturi ? Pot face declaratii rectificative la TVA si impozit pe profit ?
Răspuns la discuția testament olograf
Va multumesc mult pt raspunsurile date !
Noapte buna !
Răspuns la discuția testament olograf
Am inteles !
Pe terenul unde a fost casa parinteasca nu apare mama mea pe TP. Primaria sustine ca a emis titlul pe numele unchiului pt ca el a fost singurul care a locuit acolo din anii 1970-1975(cand au decedat parintii lor) pana in 1991 cand s-a dat legea cu reimproprietarirea. Mama mea fiind casatorita din 1950 nu avea cum sa mai figureze la acea adresa. Am cerut in instanta anularea acelui TP. Avem sanse sa castigam ?
Răspuns la discuția testament olograf
Multumesc mult d-na adutescu pt raspunsuri. Banuim ca a fost amenintat, ca de buna voie nu semna, de fap el a sustinut intreaga viata ca nu da cuiva anume in scris.
Mai am o intrebare. Defunctul si mama mea au facut cerere pt a primi mostenirea de la parinti. Este vorba de doua terenuri. Pe unul sunt amandoi mostenitori , iar pe unul apare doar fratele ei. Daca mama mea nu a facut cerere pt ambele terenuri, inseamna ca nu mai are dreptul la acel teren ?
Mentionez ca atat mama cat si fratele acesteia sunt decedati.
Răspuns la discuția testament olograf
Sunt nepoata dupa sora acestuia. Nu a fost casatorit si nici copii nu a avut. Testamentul l-au adus copiii altui frate. Cum putem demonstra ca a fost eroare, violenta, sugestie ? Este suficienta doar marturia martorilor ?
Intr-o succesiune dezbatuta intr veri, unul dintre mostenitori a venit cu un testament olograf . Am cerut expertiza criminalistica a acelui inscris , iar raspunsul lor a fost ca testamentul este valabil ( scrisul din testament coincide cu cel din actele pe care le detineam). Testamentul olograf a fost scris cu 3-4 luni inainte de a deceda.
Mai putem ataca cumva acest testament ?