avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate house_ginger

Activitate house_ginger

buna seara ! cu cat timp inainte de a implini bebe un an trebuie sa ma intorc la servici pt a primi indemnizatia de 500 lei ? multumesc !
buna ziua ! as avea si eu o nelamurire , cine este in masura sa ma ajute , va rog frumos

lucrez in invatamant , iar din 01.04. sunt in prenatal. in luna martie am avut : salar incadrare : 1612 lei, salar realizat : 1612, salar net : 1917, venit brut : 2761, venit diminuat : 2401. care din acestea intra in calculul de 85 % ? ca nu mai inteleg nimic. contabila unitatii mi-a calculat ca am de primit 800 si ceva de lei . mi se pare foarte putin.

se mai acorda acea compesare dintre salariu si indemnizatia de maternitate suportata de unitate din fondul de salarii ?

va multumesc mult si sper sa ma ajutati , nu stiu unde sa mai apelez .


buna ziua!
m-ar interesa daca se mai acorda acel salar mediu pe unitate la nasterea unui copil , dupa modificari de legi, neacordarea diferitelor indemnizatii. lucrez intr-o scoala de stat .
va multumesc!
buna seara !
sunt incadrata ca titular la o scoala de stat , salar net lunar realizat , media, 1700 ron. insarcinata in 4 luni, deci in mai la sfarsit ar trebui sa nasc.
m-ar interesa si pe mine cum e mai avantajos la calculul indemnizatiei de cresterea copilului : sa stau mai mult in prenatal sau in post natal ? se mai acorda acel salar la nivel de unitate pt nastere ? se mai acorda de angajator cei 25 % ce completeaza pre si post natalul pana la 100 % din salar ?
va multumesc !