avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediul prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediul prenatal

buna ziua ! as avea si eu o nelamurire , cine este in masura sa ma ajute , va rog frumos

lucrez in invatamant , iar din 01.04. sunt in prenatal. in luna martie am avut : salar incadrare : 1612 lei, salar realizat : 1612, salar net : 1917, venit brut : 2761, venit diminuat : 2401. care din acestea intra in calculul de 85 % ? ca nu mai inteleg nimic. contabila unitatii mi-a calculat ca am de primit 800 si ceva de lei . mi se pare foarte putin.

se mai acorda acea compesare dintre salariu si indemnizatia de maternitate suportata de unitate din fondul de salarii ?

va multumesc mult si sper sa ma ajutati , nu stiu unde sa mai apelez .


Cel mai recent răspuns: ancaartifex , utilizator 09:58, 29 Aprilie 2011
Veti primi 85% din salariul brut, doar pentru prenatal si postnatal.
pentru cele 126 zile primiti 85% din brut din care se retine doar cas calculat dupa urmatoarea formula 35% din mediu pe economie adica 35%*2022=707.7
acest 707.7 se imparte la nr de zile lucratoare din luna , rezultatul se inmulteste cu nr de zile de concediu. rezultatului i se aplica cota de 10.5%.
in cazul dvs avand concediu din 01.04.2011, adica luna intreaga, cas aferent lunii aprilie este: 2022*35%/20*20*10.5%=74.3085
netul va fi salariul brut*85% - 74 lei.
pentru indemnizatia de crestere copil, se iau in calcul veniturile nete adica exact cat ati luat dvs in mana in fiecare luna, restul de plata de pe fluturas din ultimele 12 luni in felul urmator: 11 luni din urma iar a 12 luna este considerata a fi luna anterioara nasterii copilului.adica a 11 luna se aduna de 2 ori
cazul meu de exemplu:
am nascut in martie 2009
mi s-a calculat venitul asa lunile din urma, iar februarie 2009 s-a adunat de 2 ori.
sper ca ati inteles ce v-am spus.
mult succes

Ultima modificare: Vineri, 29 Aprilie 2011
ancaartifex, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical prenatal cod 08. raduionut raduionut Am si eu o intrebare la care nu am gasit raspuns concret, am tot cautat dar nu am reusit sa gasesc un raspuns concret. care este metoda de calcul concediu ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza indemnizatia luscinia1987 luscinia1987 am intrat in prenatal pe 16 mai, salariul meu brut este de 840 lei....cum se calculeaza banii pentru prenatal si mai apoi banii ptr cresterea copilului pana la ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu concediu prenatal n_constantin n_constantin Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu calcul salariului pt concediul prenatal. Am incercat sa inteleg singura de pe net, dar nu am reusit... Sunt ... (vezi toată discuția)