avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu concediu prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu concediu prenatal

Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu calcul salariului pt concediul prenatal. Am incercat sa inteleg singura de pe net, dar nu am reusit...
Sunt insarcinata in 39 de saptamani si din 14 martie 2011 beneficiez de concediu prenatal.
Lucrez in invatamant, iar salariul de baza pe lunile septembrie-decembrie 2010 a fost de 985 lei, iar in ianuarie-februarie 2011 de 1133 lei.
Nu stiu daca se tine cont de dirigentie, dar pe luna martie am luat in jur de 850 lei, iar pe aprilie doar 650 lei. Mi se pare extraordinar de putin. Este normal sa iau atat?
As vrea sa am ceva argumente inainte de a intreba secretara....asa ca va rog mult sa ma ajutati.
Precizez ca inainte de a intra in concediu prenatal salariul meu net era de 850 lei.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cs B , Contabil 16:42, 17 Mai 2011
Baza de calcul a indemnizatiei de maternitate constituie media veniturilor din ultimele 6 luni inainte sa beneficiati de CM.
In cazul dvs: ati intrat in prenatal in luna martie deci pt calcul se iau in considerare veniturile aferente lunilor septembrie-februarie. Daca veniturile aratate de dvs sunt cele brute atunci se calculeaza in felul urmator:
(985*4+1133*2)/6*0.85-CAS(10.5%)=1034 (media veniturilor brute pe ultimele 6 luni)*0.85-CAS(10.5%) = 879-(879*10.5%)=879-92= 787 RON- valoare indemnizatie de maternitate lunara
Calculul facut mai sus nu este exact pt ca aceste calcule se fac pe baza pontajului, media calculandu-se pe zile in functie de cum ati fost pontata.

Suma de 650 RON mi se pare si mie foarte putin, cred ca vi s-a calulat 85% din veniturile nete ceea ce este gresit pt ca pt indemnizatia de maternitate nu se plateste somaj, CASS si impozit.

Cereti fluturasii si o copie dupa primul certificat medical sa vedeti cum au facut calculele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical sarcina/lauzie(prenatal/postnatal) ace27 ace27 Buna ziua!Luminati-ma si pe mine va rog frumos, cu acest prenatal, in legatura cu modul de calcul. Se iau in calcul ultimile 12 luni sau ultimile 6? Din ... (vezi toată discuția)
Recalculare cic ovidiu hofman ovidiu hofman sotia are urmatoarea situatie: a nascut in septembrie anul trecut(2008) si are: august 2007- cic pt primul copil sept -cic oct ... (vezi toată discuția)
Plata cm papic papic Buna Ziua In anul 2014 am fost in cm mai precis din iulie in risc maternal dupa acea in prenatal si postnatal. am salariu minim pe economie in fiecare luna ... (vezi toată discuția)