avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate krisstta26

Activitate krisstta26

Buna seara.In oct.2011 mi-a incetat contractul de munca la firma X,intrand direct in somaj,firma urmand a fi declarata insolventa.Pe luna oct am muncit doar 7 zile,continuand cu somajul,timp de 9 luni.Am ramas insarcinata,iar pe 22.06.2012 am nascut.M-am apucat deja de dosarul pt obtinerea indemnizatiei,am fost la Casa de Pensii pt stagiul de cotizare si am constatat ca lipsesc cele 7 zile lucrate in oct 2011.Am luat legatura cu ex contabila si am intrb ce s-a intamplat,de ce nu a fost depusa decl 112 aferenta lunii oct si mi-a raspuns ca lichidatorul probabil a uitat.Intrebarea mea este daca in aceste conditii mai pot lua indemnizatie,desi eu am prestat in oct,altfel nu mi se dadea somaj.Multumesc anticipat.
Buna ziua, Am obtinut VAT Id si sunt inscrisa in ROI.
Acum trebuie sa eliberez o factura fara TVA in valoare de 6000 de euro.
La servicii de recrutare se emite factura cu TVA?
Daca nu trebuie sa specific pe factura ca este Neimpozabil in Romania?

Multumesc.
Răspuns la discuția livrare servicii in Germania
Azi am fost la Adm si mi-au spus ca trebuie sa depun un 091 cu inregistrare in scopuri de TVA pentru prestari de servicii care au loc in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligata la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art150 alin 2 din CF. In situatia asta prin depunerea acestui vector eu primesc un VAT ID. Mai trebuie sa merg sa ma inregistrez in Reg Operat Intracom ? cei de la Adm mi-au spus ca nu mai e nevoie.

Răspuns la discuția livrare servicii in Germania
multumesc.
Răspuns la discuția livrare servicii in Germania
multumesc frumos pt raspuns
Buna seara,va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns,daca se poate: am o firma de plasare forta de munca si am obtinut un contract de plasare oameni in Germania, problema acestora este ca eu nu-s platitoare de tva si ne-au zis ca avem nevoie de un cod VAT,chiar daca nu suntem platitori de tva. Pentru facturare servicii plasare forta de munca trebuie obligatoriu sa fiu platitoare de TVA sau exista o modalitare de a le facturez cu TVA,fara a pl tva in tara?Multumesc
Discuție despagubire
Buna ziua!Locuiesc intr-un cartier rezidential(doar cu numele)construit de SC TRIUMF CONSTRUCT SRL.Azi de dimineata am gasit masina lovita,in urma prabusirii burlanului direct pe capota,totodata mi-a distrus si antena de la Boom,iar in urma distrugerii burlanului(era singurul care mai functiona,fiind 3 scari) voi fi inundata mereu,intrucat la etajul 4,deasupra mea,nu locuieste nimeni si nici balconul respectiv nu are acoperis,toata zapada care se strange sau apa in urma ploii,se prelinge in balconul meu,desi este inchis(am avut 2 inundatii in balcon pe vremea cand exista burlanul).In primul rand,vreau sa stiu daca pot da in judecata firma de constructii pt dauna masinii,nu este fff grava,dar e indoita capota,iar in urma zapezii cazute de pe acoperisul blocurilor s-au avariat mai multe masini,si mai mult decat atat exista riscul de a rani si oameni.Va rog frumos sa ma indrumati in aceasta problema,pe cine trebuie sa trag la raspundere,firma de constructii sau administratia blocului,pot sa-i dau in judecata,sa primesc vreo despagubire?Va multumesc anticipat!