Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... despagubire
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

despagubire

Buna ziua!Locuiesc intr-un cartier rezidential(doar cu numele)construit de SC TRIUMF CONSTRUCT SRL.Azi de dimineata am gasit masina lovita,in urma prabusirii burlanului direct pe capota,totodata mi-a distrus si antena de la Boom,iar in urma distrugerii burlanului(era singurul care mai functiona,fiind 3 scari) voi fi inundata mereu,intrucat la etajul 4,deasupra mea,nu locuieste nimeni si nici balconul respectiv nu are acoperis,toata zapada care se strange sau apa in urma ploii,se prelinge in balconul meu,desi este inchis(am avut 2 inundatii in balcon pe vremea cand exista burlanul).In primul rand,vreau sa stiu daca pot da in judecata firma de constructii pt dauna masinii,nu este fff grava,dar e indoita capota,iar in urma zapezii cazute de pe acoperisul blocurilor s-au avariat mai multe masini,si mai mult decat atat exista riscul de a rani si oameni.Va rog frumos sa ma indrumati in aceasta problema,pe cine trebuie sa trag la raspundere,firma de constructii sau administratia blocului,pot sa-i dau in judecata,sa primesc vreo despagubire?Va multumesc anticipat!
Depinde ce scrie in contractele dvs.Depinde de garantii, de faptul ca sunteti sau nu proprietar, daca aveti asigurare.Sigur, puteti da in judecata firma de constructii iar daca administratia blocului este o persoana juridica cu care aveti un contract si care a preluat anumite obligatii, o puteti chema si pe ea in judecata. Aveti nevoie de probe si din ce spuneti acestea nu prea se conserva, pentru o eventuala expertiza, de aceea va recomand sa consultati un avocat si sa faceti o plangere Inspectoratului in constructii.
În primul rând trebuie să luaţi legătura cu asociaţia de proprietari din zonă.