avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate andreeatum

Activitate andreeatum

Răspuns la discuția succesiune unic mostenitor
Am inteles. Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția succesiune unic mostenitor
Multumesc. Daca am inteles corect, in conditiile in care defuncta a avut ultimul domiciliu in jud. Vrancea, se poate rezolva problema si la un notar din Bucuresti.
Răspuns la discuția succesiune unic mostenitor
Deci trebuie mers in mod obligatoriu la un notar de pe raza judetului in care a avut ultimul domiciliu defuncta. In legatura cu cealalta problema, ce ma puteti sfatui?
Va multumesc
Răspuns la discuția succesiune unic mostenitor
Va multumesc. Se poate merge la orice notar? Va intreb pentru ca bunica lui si, implicit proprietatile in cauza, se afla in jud. Vrancea. Se poate apela la un notar din Bucuresti? Aveti idee cam care ar putea fi costurile? ma car orientativ.
Multumesc
Buna seara!
Bunica prietenului meu a decedat in octombrie 2010, iar acesta este unicul mostenitor. Tatal sau, adicul fiul defunctei, a decedat in 2005. Ce trebuie sa facem in continuare?
Deasemenea, mai doresc sa aflu cateva informatii. Dupa decesul tatalui sau, prietenul meu nu a deschis succesiune dupa tatal sau. Mentionez ca este unicul fiu, iar mama sa este inca in viata. In acest caz cum trebuie procedat, avand in veder ca au trecut deja 6 ani?
Va multumesc
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema. In anul 2000 am cumparat de la icral -foisor, cu legea 112, cele 3 camere+ in diviza bucatarie, baie etc., pentru care plateam chirie. Apartamentul are in total 5 camere. Acum doresc sa cumpar si celelalte 2 camere. Precizez ca in celelalte 2 camere nu mai locuieste nimeni din 1998(sunt debransati si de le enel), dar baietul chiriasei continua sa plateasca chiria pentru a nu pierde cele 2 camere. Eu nu am mai tinut deloc legatura cu dansii, iar chiriasa legala suspectez ca nici nu mai traieste pentru ca ar trebui sa aiba acum aproximativ 95-100 ani. In cazul in care chiriasa nu mai traieste, fiul acesteia are dreptul legal de a solicita cumpararea celor 2 camere pentru care actualmente plateste chirie? Adica, dreptul de a inchiria sau cumpara se mosteneste? Cum ma sfatuiti sa procedez? Unde sa ma duc si ce sa fac?
Va multumesc anticipat
am o societate care nu mai are activitate din 2002 si datorii la stat. cu toate ca nu am primit nici o citatie, pe siteul tmb vad ca este deschisa procedura de faliment. ultima infatisare a avut loc in 2007, cand s-a dispus radierea societatii cu posibilitatea de recurs. cum pot afla ce se intampla. multumesc
Răspuns la discuția conditii petshop online
va multumesc frumos pentru raspuns. foarte la obiect si cu toate explicatiile. mai am insa o intrebare. am nevoie de casa de marcat? sau pot sa tai factura si chitanta pentru persoanele care vor cumpara de la mine?
va multumesc
doresc sa deschid un petshop online. care este caen-ul aferent acestei activitati si ce alti pasi trebuie sa mai urmez? multumesc