avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1292 soluții astăzi
Forum Activitate felicia-rodica

Activitate felicia-rodica

Discuție societate
O societate are 3 asociati,procent de 50%,25%,25%.Asociatul cu procent de 50% vrea sa mareasca capitalul social .Cei doi asociati cu 25% nu vor sa participe la marirea de capital(nu pot investi).Actiunile lor se diminueaza sau ce se intampla cu actiunile lor?
Discuție demisie
O societate are 3 asociati,doi dintre ei sunt si angajati ai societatii ca si administratori.Unul dintre administratori vrea sa lichideze sa ramana numai asociat.
Cine ii semneaza cererea de lichidare?
Discuție cazier curat
La o pedeapsa de 6 luni cu suspendare(definitiva la 31.01.2008) se adauga o perioada de incercare de 2 ani si 6 luni.2 ani si sase luni decurg de la 31.01.2008?
Sau sunt trei ani (2 ani si 6 luni+6 luni cu suspendare=3 ani).
Data cand cazierul este curat este 01.08.2010 sau 01.02.2011?
Discuție reabiltare
O persoana a primit 6 luni de inchisoare.Citez:"In baza art.71 C.pen.interzice inculpatului drepturile prevazute de art.64 lit.a teza a II-a si b C.pen.pe durata pedepsei principale cu titlu de pedeapsa accesorie.
In baza art.81 C.pen si art.71 alin.5 C.pen dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei principale si accesorii pe durata unui termen de incercare de 2 ani si 6 luni stabilit cf.art.82 C.pen."
Sentinta definitiva cu data de 31.01.2008.
Cand are loc sfarsitul perioadei de incercare?Reabilitarea pentru cazier curat cand se poate face?
Ar mai fi ajutorul social .Dosarul se depune la Primarie.Daca va incadrati.
Răspuns la discuția contabilitate primara
Bilantul poate fi semnat numai de expert contabil(studii superioare economice +examen de atestare la CECAR).Cursul de contabilitate va ajuta la evidenta primara,depunerea declaratiilor si chiar intocmirea balantei la sfarsit de luna.Inchiderea anului insa trebuie semnata de un expert contabil sau un consultant fiscal.
Sentinta este definitiva in 31.01.2008
6 luni cu suspendare si termen de incercare 2 ani si 6 luni.
Va rog sa-mi spuneti cazierul cand va fi curat?
Un domn avocat mi-a spus ca dupa 3 ani de la sentinta civila,la termenul de incercare se adauga si cele 6 luni inchisoare cu suspendare?
As vrea sa cunosc data reabilitarii .
Răspuns la discuția cazier curat
Va multumesc pentru raspuns.Am pus acesta intrebare deoarece un avocat a spus ca reabilitarea are loc dupa 2 ani si sase luni(perioada de incercare)+6 luni inchisoare cu suspendare deci dupa 3 ani de la sentinta definitiva?
Discuție cazier curat
Sentinta este definitiva cu data de 31.01.2008.S-a primit 6 luni inchisoare cu suspendare in baza art.81 C.pen.si art.71 alin.5 C.pen dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei principale si accesorii pe durata unui termen de incercare de 2 ani si 6 luni.
Va rog sa-mi spuneti cu ce data aceasta pedeapsa nu mai apare in cazier.