Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... societate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

societate

O societate are 3 asociati,procent de 50%,25%,25%.Asociatul cu procent de 50% vrea sa mareasca capitalul social .Cei doi asociati cu 25% nu vor sa participe la marirea de capital(nu pot investi).Actiunile lor se diminueaza sau ce se intampla cu actiunile lor?
daca sunt actionari, intradevar actiunile lor se vor diminua. Daca sunt asociati atunci se va diminua doar partea lor sociala.
Daca e vorba de o societate comerciala cu raspundere limitata, Adunarea generala este cea care decide prin votul reprezentand majoritatea absoluta a asociatilor si a partilor sociale ( in doctrina se numeste dubla majoritate), in afara de cazul in care in actul constitutiv sunt alte prevederi. Asadar, pentru acele hotarari care au ca obiect modificarea actului constitutiv este nevoie de votul tuturor asociatilor, cu exceptia ca legea sau actul constitutiv prevad in alt fel.
Da, se vor diminua.