avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1955 soluții astăzi
Forum Activitate mgv

Activitate mgv

Răspuns la discuția Sentinta divort
Vreau sa iau un credit si mi se cere sentinta de divort, problema e ca in nici un caz nu pot astepta doua luni. Au trecut deja vreo 3 luni de cand am depus actele si tot.
Pe de alta parte as putea sa trec si sotia pe contract dar atunci ar avea si ea drept de proprietate si evident ca nu e solutie in conditiile in care divortam.
Discuție Sentinta divort
Bun ziua, am o intrebare ce poate parea stupida insa e important raspunsul ptr mine.
Sunt intr-un proces de divort pe cale amiabila, fara avocati, am fost programat la judecatorie pe data de 22 septembrie ptr sentinta de divort. Actele sau fost depuse, nimeni nu va face contestatie, e doar o problema de a redacta un act.
Intrebarea mea e daca pe 22 septembrie sunt programat o sa obtin acea hartie in aceeasi zi ? Am nevoie de sentinta de divort in alta problema (cat mai repede) dar stitind pe la noi cu merg lucrurile mi-e sa nu intarzie din cine stie ce motive.
Multumesc.
Răspuns la discuția Renegociere pret apartament
ioana_cristea a scris:

buna ziua.
1. da aveti aceasta posibilitate.
2.da il poate vinde, dvs aveti un drept de creanta.
3.in opinia mea da, intrucat este vorba de un alt obiect al contractului.
in cazul contractului de vanzare cumparare obiectul contractului este dublu determinat: 1-bunul; 2-pretul.
acum doriti modificarea pretului.



Ce inseamna drept de creanta in cazuld e fata ? (Sunt total pe langa subiect)
Multumesc.
Răspuns la discuția Renegociere pret apartament
lupalb13 a scris:

In antecontract este prevazuta intelegerea amiabila intre parti....dv. v-ati inteles amiabil deci nu se pune problema sa-l dati in judecata...o sa pierdeti si avansul dat si procesul....Continuati cumpararea apartamentului si negociati in continuare pretul pe cale amiabila....nu uitati sa incheiati un alt antecontract si atentie la clauze!!!


E un antecontract facut la notar in cadrul programului prima casa, recunosc ca sunt ignorant in domeniul asta dar ce sens mai are atunci antecontractul daca oricum poate sa nu-l respecte ?
In urma cu aprox un an am facut un antecontract pentru un apartament in care se specifica ca data incheierii tranzactiei sa fie pana la 1 martie 2010 urmand ca in caz contrar sa fie platite penalizari. Evident ca vanzatorul nu a aputut respecta data limita din cauza unor probleme cu actele, motive oricum independente de mine.
Acum problema cu actele s-a rezolvat insa as vrea sa renegociez pretul apartamentului din moment ce multe s-au schimbat de anul trecut. Am cateva intrebari in sensul asta.
1.Daca pe antecontract era trecuta data limita de 1 martie 2010, pot sa dau in judecata proprietarul si sa cer plata penalizarilor acum ? (dublul sumei data ca avans)
2.In cazul in care procedez ca la punctul 1, proprietarul poate vinde apartamentul altcuiva in timpul litigiului ?
3. In cazul in care vreau sa continui cu cumpararea apartamentului e nevoie de alt antecontract acum ?

Ideea e ca as vrea sa-l presez putin si sa renegociez pretul daca antecontractul ala ma pune intr-o pozitie mai avantajoasa de negociere.

Multumesc.
Răspuns la discuția Expirare contract
Da, asta am vrut sa spun, ca la o anumita data trebuia indeplinite anumite obligatii, probabil exprimarea nu a fost buna insa n-am absolut nci o treaba cu domeniul. Mai concret pana la dat de 1 martie trebuia ca tranzactia sa fie incheiata. Daca din cauza unei parti tranzactia nu s-a putut efectua atunci era stabilite niste penalizari. Eu la asta ma refer, in cazul in care decid sa mai astept o perioada iar daca nu se rezolva acele clauze sa-si faca efectul.
Buna ziua, daca un contract a expirat la data de 1 martie clauzele din el se aplica si ulterior ? In sensul de peste o luna sa zicem. E vorba de un antecontract , in care s-au specificat anumite clauze, vanzatorul nu le-a putut respecta si in cazul asta se specifica plata unor despagubiri. As vrea totusi sa mai astept putin in speranta ca totusi se rezolva problema fara sa mai fac alt contract.
Răspuns la discuția Antecontract "Prima Casa"
Nu vreau sa ajung in instanta, cred ca e posibil sa ma inteleg sau poate se rezolva intr-un timp rezonabil.Nu cred ca e de reacredinta, doar vroiam sa stiu ce pot face in cazul in care nu ne intelegem, instanta fiind ultima solutie. Multumesc.
Buna, anul trecut am platit un avans de 3000 euro in cadrul programului "Prima Casa" pentru o locuinta care nu avea CF si am facut un antecontract in care se specifica ca tranzactia urmeaza sa se efectueze in termen de 3 luni de la obtinerea cf-ului de catre proprietar dar nu mai tarziu de 1 martie 2010. In acelasi contract se specifica ca in cazul in care tranzactia nu se va perfecta din vina proprietarului acesta urmeaza sa returnze dublul sumei data ca avans ,adica 6000 euro.
Cum mai este doar o luna iar proprietarul nu a obtinut inca cf-ul si sunt sanse mici sa se intample asta care este calea de urmat la expirarea contractului? Desi ptr mine contractul e destul e clar, legal am vreo sansa sa-mi recuperez banii ?
Multumesc.