avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1196 soluții astăzi
Forum Activitate ionescu mitica

Activitate ionescu mitica

Răspuns la discuția banul,ochiul d....
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!O sa va urmez sfaturile si o sa vorbesc si cu un avocat.
Răspuns la discuția banul,ochiul d....
Va multumesc din suflet pentru atentia pe care ati acordat-o mesajului meu si pentru promtitudinea cu care mi-ati scris,,,insa in redactarea intrebarii mele am scris situatia cu care ma confrunt pe scurt si fara detalii.Tocmai de aceea doresc a reformula mesajul,pentru ca d-voastra sa ma sfatuiti si sa ma corectati in cazul in care gresesc(intocmai pentru ca,citiind ceea ce m-ati sfatuit sa fac,in continuare mi se pare incorect).In urma unei despartiri "cu surle si trambite"datorita infidelitatii sotiei mele s-a ajuns la un proces de stabilire a custodiei copilului.Sincer va spun ca am avut numeroase framantari in luarea unei decizii cu privire la "lupta"pentru custodia copilului meu si am stabilit,acum cu parere de rau,ca minorul sa ramana la mama,in urma rugamintilor si instentelor ei.In urma unei discutii civilizate cu ea,mi-a spus ca pot sa vin sa-l vizitez oricand si cu oricine,iar eu i-am spus ca ii voi da oricati bani va avea nevoie (in perioada aceea aveam un salariu destul de bun)si orice imi va cere pentru copil.Pana aici toate bune,frumoase si logice.La un moment dat,vazand ca imi permit sa-i dau mai multi bani decat ne intelesesem m-a dat in judecata pentru stabilirea unei pensii alimentare raportate la salariul meu,ea nemaistiind ca eu nu mai lucram de cateva luni bune,datorita falimentarii acelei companii.Prin urmare ,s-a stabilit o pensie raportata la venitul minim pe economie,ceea ce a enervat-o la miximum si a determinat-o sa imi interzica sa imi mai vad copilul.Ramanad fara munca ,am hotarat sa plec in Spania unde unchiul meu imi gasise de lucru.Dupa nenumarate rugaminti si implorari sa-mi vad copilul,s-a ajuns la un proces de stabilire a unui program de vizita ca urmare a opunerii ei cu vehementa.Va precizez ca niciodata nu am platit pensia alim cu intarziere sau cu suma scrisa in hotarare ,ci cu mult mai mult ,atat cat imi permiteam si eu.In urma cu cateva saptamani a avut loc procesul de stabilire a programului de vizita in care fosta mea sotie a negat in fata judecatorului,absolut toti banii pe care i-am trimis.A trebuit sa ma zbat sa fac rost de documente care sa ateste cuvantul meu,pentru ca am facut greseala de a nu-i trimite prin mandat postal ci prin western union.A durat o vesnicie si cu multe insistente mi s-a dat genul unui extras de cont,ceea ce a demonstrat ca nu mint.Asadar mi s-a stabilit un program,care nu coincide nicidecum cu data procesului pentru majorarea cuantumului pensiei alim(raspuns d-lui CONST)si nici nu imi permit financiar sa efectuez acest drum.Citatia pt acest proces am primit-o la adresa din Romania.Acum va intreb eu pe d-voastra,merita sa fac dovada veniturilor mele unui om care se opune cu rautate sa-mi vad copilul,unui om care-si invata copilul sa ma privesca ca pe un om rau doar pt faptul ca nu i-am acceptat viata ei dubla si am parasit-o,unui om care minte cu obraznicie in speranta ca nu voi putea face dovada spuselor,sperand sa ii dau pensie alim insumata pe 5 ani,unui om care vede in propriul copil un mijloc de santaj si o sursa de venit prin care sa se intretina si ea(precizez ca nu lucreaza niciunde de 10 ani si a trait pana acum din banii trimisi de mine si din banii lu taicas-o pe care ii da pe furis de mama ei vitrega) ??Unde spune,unde scrie faptul ca daca ai un copil,tatal este dator sa munceasca sa-i trimita bani si mama sa stea in "varful"patului la telenovele?...Oare,nu impreuna sunt datori sa-i ofere tot ce-i mai bun pentru o viata usoara? Daca gresesc va rog sa ma corectati,iar daca ma intelegeti va rog sa ma sfatuiti cum" sa tin piept" acestui proces.Va multumesc!!
Răspuns la discuția banul,ochiul d....
Multumesc de raspunsuri!Dar nu inteleg partea cu "obligatul"..obligat de cine si de ce? Eu nu stiu daca reusesc sa vin in tara la proces,ce se va intampla in aceasta situatie?
Răspuns la discuția banul,ochiul d....
...poi tocmai asta nu inteleg eu....da,ea a facut deja cerere de majorare a cuantumului pensiei alim.depusa la judecatorie.Dar cum face ea dovada veniturilor mele daca eu locuiesc in Spania?Se va ocupa judecatoria de cercetarea veniturilor mele...sau care sunt servicile abilitate sa faca acest lucru ,pentru ca eu stiu ca legea privacy este peste tot....astept raspuns,multumesc!
Buna ziua!!Luna trecuta am castigat procesul de vizitare a copilului meu in varsta de 5 ani:Ddupa o lunga perioada in care mi s-a interzis orice legatura cu el.Azi primesc ca urmare a nemultumirii mamei lui,o citatie acasa,de majorarea pensiei alimentare.In urma cu trei ani s-a stabilit in instanta o plata a pensiei de intretinere raportata la venitul minim pe economie de 130 de lei.Vazand ca nu reusesc sa am un loc de munca si un salariu decent am hotarat sa plec in Spania,la munca.In felul acesta reuseam sa ii trimit copilului o suma de 4 ori mai mare,lunar si colete cu tot ce avea nevoie minorul.Fosta mea nevasta vazand cum stau lucrurile si obisnuindu-se cu sume mult mai mari decat cele stabilite,doreste acum si mai multi bani.Devenind rezident si muncind de cateva luni cu acte in regula,au determinat-o sa ataseze la dosar adresele de la locul meu de munca si ale domicililui meu din Spania(spuse in diverse discutii de tatal meu,ei)solicitand 25%din salariul meu actual.Va rog sa ma sfatuiti cu ce trebuie sa fac pentru ca hot.data acum trei ani sa ramana aceeasi!Precizez ca nu castig foarte mult,lucrez ca zidar si banii imi ajung numarati de pe o luna pe alta,atat cat sa mananc si sa-mi platesc chiria.Va multumesc!
Buna ziua!!V-as ruga sa ma lamuriti intr-o privinta...Adresez aceasta intrebare pentru ca am impresia ca nu ma ajuta foarte mult avocatul meu,,,in urma cu doua saptamani am avut prima infatisare a procesului in care eu am cerut stabilirea unui program de vizita minor....prin urmare avocatul meu a cerut o luna in vacanta de vara si doua saptamani in vacanta de craciun ,in conditiile in care eu nu locuiesc in Romania.Dorind a petrece mai mult timp cu copilul meu,am hotarat impreuna cu avocatul sa solicitam luarea la domiciliu meu din Romania,a minorului in varsta de 5 ani.Am avut surpriza de a fi anuntat ca mama copilului meu a negat faptul ca primeste pensie alimentara,ca primeste pachete pentru copil,,,si mai mult a sustinut o minciuna foarte mare cum ca eu nu mi-am vazut copilul niciodata si ca acesta nu ma cunoaste.Precizez ca sunt cu plata pensiei alimentare la zi si chiar mai mult si am chitante pentru coletele trimise,,,insa cum as mai putea dovedi faptul ca am petrecut timp cu copilul meu?Pe langa declaratia martorilor,am cateva poze impreuna cu el,pot ele constitui o dovada?Va multumesc!!
Răspuns la discuția urgent-ajutor!!!!!
Am luat legatura cu mama copilului meu,insa refuza sa-mi spuna de ce vrea sa plece in aceste tari(la plimbare-a fost raspunsul).Verisoara ei este stabilita in Olanda,iar eu cred ca ar vrea sa se stabileasca acolo,cum pot eu impiedica aceata plecare,pentru ca imi este teama ca nu as mai putea lua legatura si nu as mai putea sa-mi vad copilul.Stiu ca in cererea aceea de semnatura se precizeze locul si durata plecarii,in schimb cum pot stii eu ca pleaca intradevar in aceste tari;odata trecuta vama cum pot stii in ce tara se afla copilul meu?
Răspuns la discuția urgent-ajutor!!!!!
Daca as actiona-o in instanta pentru a-mi vedea copilul,cerand program de vizita,pana la pronuntarea hotararii as putea explica astfel motivul refuzului meu ca ea sa paraseasca tara?
Răspuns la discuția urgent-ajutor!!!!!
Da,tin legatura cu copilul,ii platesc pensie alimentara si ii trimit pachete cu tot ce are nevoie in fiecare luna.Neavand pana acum probleme cu mama copilului nu am stiut de acea cerere de vizitare minor.Luna asta am ajuns acasa in romania si am vrut sa-mi vad copilu dar nu mi s-a permis acest lucru.Acum imi ajung acasa aceste cereri,tocmai din acest motiv am devenit suspicios.
Răspuns la discuția urgent-ajutor!!!!!
Exista o hotarare judecatoreasca..si atunci motivul pentru care imi trimite acasa toate aceste cereri de semnatura din partea unui avocat,ce reprezinta?