avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate lukas123

Activitate lukas123

Buna ziua,

Fac parte dintr-o asociație de proprietari unde o parte dintre proprietari dorește separarea de asociația mama. Care este procedura ? Care sunt pașii ? Care sunt eventualele costuri ? Cei ce doresc separarea vor acest lucru deoarece celelalte scări sunt frecvent in urma cu plata datoriilor la întreținere si de asemenea pentru o mai buna gestionare administrativă a scării.

Va Multumesc foarte mult pentru răspunsurile dumneavoastră
Buna ziua,

Va adresez o întrebare deoarece nu am putut afla un raspuns complet si satisfăcător din partea mai multor persoane de specialitate.
Care este posibilitatea de a achiziționa unul sau mai multe imobile si a le revinde ulterior fără a intra in conflict cu legea. Ce taxe trebuiesc plătite ? Trebuie sa am firma sau Pfa ? Ce spune legislația in vigoare ?
Sper sa fi încadrat corect subiectul in categoria corespunzătoare
Va Multumesc anticipat
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu numarul legii, articol, etc. pentru situatia cand un cetatean strain care detine in proprietate un imobil in Romania, doreste sa-l instraineze si are nevoie de un reprezentant fiscal.

Multumesc
si daca eu am cerut falimentul, schimba cu ceva situatia ?
adica se inverseaza cumva ordinea ?
ce reprezinta CA ?

sa inteleg ca ati castigat un litigiu de munca cu fostul angajator ?
deci tot prioritar am ramas ?
am depus deja cererea de insolventa.

primul termen pe 1aprilie (nu este o gluma).

mai pot adauga la dosar atunci si cererea prin care debitoarea sa fie obligata de a preda si opera carnetul de munca?

speram sa pot obtine CIM mai repede fiindu-mi necesar la angajare !
sa inteleg atunci ca voi avea prioritate la masa credala si ca abia dupa pot spera la trimiterea statelor de plata la itm si inchiderea CIM ?

imposibilitatea de plata afecteaza atunci si CIM, nu ?
credeti ca acea cerere ii va determina sa inchida cartea de munca ?

nu voi ajunge tot la proces care poate dura luni ?
ma voi inscrie intr-adevar atunci cand se va deschide falimentul,

dar eu revin cu intrebarea Cartea de Munca cum o recuperez ?