Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Legalitate/Taxe in cazul cumpărării si revânzării ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Legalitate/Taxe in cazul cumpărării si revânzării unui imobil

Buna ziua,

Va adresez o întrebare deoarece nu am putut afla un raspuns complet si satisfăcător din partea mai multor persoane de specialitate.
Care este posibilitatea de a achiziționa unul sau mai multe imobile si a le revinde ulterior fără a intra in conflict cu legea. Ce taxe trebuiesc plătite ? Trebuie sa am firma sau Pfa ? Ce spune legislația in vigoare ?
Sper sa fi încadrat corect subiectul in categoria corespunzătoare
Va Multumesc anticipat
lukas123, utilizator
depinde cum le cumparati/vinde; adica, daca nu vanati apartamentele pe care le vand cei care sunt executati si le organizeaza banca, adica daca dumneavoastra aveti o suma de bani va puteti cumpara ce vreti; banuesc insa ca aduceti unele imbunatatiri apartamentelor si le vindeti mai scump; atunci, de ce nu va faceti o firma de " amenajari interioare " sau ceva inrudit si asa , cumparati, aranjati cu colaborarea unui designer, o mica firma de constructii, si revindeti si aveti si un frumos obiect de activitate si o " explicatie " atat logica cat si legala ptr ceea ce faceti