avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate Simica

Activitate Simica

Răspuns la discuția lovituri si alte violente
va rog sa-mi spuneti incit timp se prescrie fapta
va mai amintiti? acum 1 an an fost batuti fiul meu si apoi eu si cu parere de rau va spun ca politia inca nu i-a chemat pe agresori pina acum varog sa-mi spuneti cui sa ma pling mai departe pt ca aceasta fapta nu va ramine nepedepsita .in momentul in care ar ramine nepedepsita aceasta fapta ar fi ca si cum le-am pune noi bita in mina. va multumesc!
Buna seara.Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea nelamurire.Pe un fond de vinatoare pe care avem autorizatie si vinam de multi ani a aparut un gard ,paznici spun ca nu avem voie doar daca platim chitanta pt pescuit .Noi platim pt a vina pe acel fond la filiala deja dar am inteles ca prin lege nu avem voie sa intram pe elesteu adica pe luciul apei decit cu acordul proprietarului fara a deranja tehnologia de productie sau asa ceva.Bun nu intram.dar acum auzim ca si digurile au fost cumparate , diguri care inainte erau ale primariei si erau drum public nu avem voie nici pe marginea elesteului care era islaz comunal.Stimca filiala trebuia sa rezolve aceasta problema dar nu vrea atunci noi ca vinatori de buna credinta care nu vrem sa incalcam o proprietate dar nici nu vrem sa fim victimele unor abuzuri de acest gen vrem sa stim strict granitele respectivei proprietati pentru a nu intra in conflict cu proprietarul si a nu incalca legea.Intrebarea e ce riscam daca vinam pe o proprietate pt care platim dar nu avem acordul proprietarului si avem autorizatie de la filiala.cum putem afla granita acestei presupuse proprietati fara sa intrebam primaria filiala sau proprietarul pt ca exista temerea ca vom fi indusi in eroare ca de obicei,sau daca sa apelam la un avocat care sa solicite sa vada contractul de vinzare cumparare .Va multumesc!
Răspuns la discuția lovituri si alte violente
DA si copilul este minor. Are 14 ani.
Răspuns la discuția lovituri si alte violente
Sunt 3 luni de la incident, plangerea a fost depusa inainte de expirarea termenului de 2 luni de la incident. E adevarat ca sotia si copilul meu sunt foarte speriati, nu se mai simt in siguranta nici in casa. Agresorii, dupa spusele lor, mai au antecedente.
Răspuns la discuția lovituri si alte violente
"Fiul meu are de asemeni certificat medico legal sub 20 zile el s-a refacut nu mai necesita ingrijiri . "
Răspuns la discuția lovituri si alte violente
Plingerea a fost facuta in termen la pol si a fost depusa la parchet mina ma doare in locul unde scrie in certificat ml ca afost lovita la urgenta am facut radiografie doar la cap (scalpul luat in4 locuri nu fracturi) si la coaste nu au fost fracturi.Acest conflict a avut loc pt ca fiul meu a fost lovit de 3 ori cu bata fara motiv agresori veneau inspre el cu masina (necunoscuti si din alta localitate la100 km) brusc au virat pe contrasensau oprit linga elsi l-au lovit cind m-am dus sa-i intreb de ce l-au lovit instantaneu au lasat bautura si au scos batele .M-ia fost foarte greu sa fug la masina cu capul spart singe pe fata si lovit din toate partile cu batele apoi au lovit masina si au incercat sa loveasca si alti copii in cap care strigau ingroziti sotiei mele accelereti ca-l omoara .Au fost de fata 4 martori si alti 4 cind au lovit copilul .Fiul meu are de asemeni certificat medico legal sub 20 zile el s-a refacut nu mai necesita ingrijiri .
Buna ziua .Am fost lovit de mai multe persoane cu bate fara motiv am certificat m.l. cu zile de ingrijiri sub 20 cu toate ca au trecut mai multe luni ma doare capul si am ameteli cu mina dreapta nu pot sa lucrez loviturile la coaste nu ma lasa uneori sa dorm noaptea durerea de cap e uneori asociata cu greturi mentionez ca nu am avut dureri de cap inainte de lovituri in afara de lovituri agresori au mai provocat si distrugeri am mai multi martori am incercat sa ma inpac cerind o suma de bani pt ca sa pot sa merg la spital si mi se ride in fata ca nu am sa fac nimic pt ca am prea putine zile de ingrijiri doresc sa merg la iml sa mai obtin zile de ingrijiri pt o incadrare juridica cit mai corecta intrebarea e cum procedez ? Merg mai intii la iml sau la medicul de fam .Pedeapsa pt lovituri se adauga la pedeapsa pt distrugere sau se cumuleaza?Va multumesc.