avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate carmenistan

Activitate carmenistan

Va multumesc frumos.
Buna ziua,

Sint o fosta angajata a unei companii de stat,iar dupa disponibilizare ,impreuna cu mai multi fosti colegi,am dat compania in judecata pentru recuperarea unor drepturi banesti(prime,salarii suplimentare).

In cazul meu,am cerut in instanta ,adresindu-ma sectiei litigii de munca de pe raza tribunalului de care apartin,si anexind la dosar dovezi concludente care sa-mi sustina cererea ,acordarea unor drepturi banesti echivalente anilor 2007,2008,2009.

De fapt am fost un grup de fosti angajati care am depus dosarele in acelasi timp(deci am avut aceleasi inscrisuri,aceleasi dovezisi am cerut aceleasi drepturi)si la acelasi tribunal,numai ca fiecare a depus dosarul in numele sau .

Sentintele au fost naucitoare(cel putin pentru mine):
-pe anul 2007 cererea de acordare a drepturilor aferente acelui an s-a prescris pentru toata lumea,aici nu a cistigat nimeni.Bun,asta inteleg.
-pentru anii 2008 si 2009,sint colegi carora li s-a dat cistig de cauza,si sint colegi care nu au cistigat nimic,motivatia fiind ca sint prescrise cererile pentru acordarea drepturilor pe anii mai sus mentionati.Eu asta nu inteleg.

Cum se poate ca deciziiile judecatoresti sa fie diferite in cazul unor dosare identice?legea nu e aceeasi penrtu toti?In unele cazuri s-au acordat drepturile,iar in alte cazuri,aceleasi drepturi s-au prescris!!!!!!!!!!!!!!!!!!Cum adica ,cerind aceleasi drepturi in acelasi mod,in acelasi timp,solutia e diferita?Nu mai inteleg nimic.Se spune ca unde-i lege,nu-i tocmeala.

Va rog frumos daca se poate sa ma sfatuiti ce sa fac si cui sa ma adresez pentru a ma lamuri in aceasta problema.Va multumesc!
Răspuns la discuția preaviz
Are influenta faptul ca sint concediata din motive care nu depind de mine si sa nu se mai retraga banii?
Răspuns la discuția preaviz
Nu,zile de concediu in anul trecut nu mai am.Conform contractului colectiv de munca de la noi, avem dreptul si la o indemnizatie(nici nu stiu sigur cum se numeste,noi angajatii ii spuneam prema de vacanta) pe care o primea fiecare angajat in momentul cind isi lua concediul de odihna,conditia fiind sa ai minim 15 zile consecutive fara intrerupere de concediu efectuat,altfel dadeai banii inapoi.
Acum,daca avem legal dreptul numai la 4 zile de concediu,ni se vor opri si banii de pe aceasta prema?Sau efectuez 15 zile de concediu de odihna incepind cu 1 .02.2010,iau prema,iar la desfacerea contractului de munca mi se vor opri banii pe cele 11 zile de concediu care le-am efectuat in plus si aceasta prema?
Răspuns la discuția preaviz
va multumesc din suflet pentru lamuriri.
Răspuns la discuția preaviz
Deci eu ce sa inteleg,ca de pe data de 1 .02.2010 pina pe data de 4 02.2010 ar fi trebuit sa fiu in concediul de odihna(cit am legal dreptul),iar incepind cu data de 05.02.2010 ar fi trebuit sa fiu in preaviz?iar pentru zilele de concediu care nu am dreptul mi se vor opri bani?

Imi cer scuze ca insist ,dar trebuie sa ma lamuresc ca e o situatie complicata,nimeni nu ne spune nimic.De ce atunci mi-a aprobat 15 zile fara sa-mi precizeze exact care este situatia?
Discuție preaviz
Buna ziua,
Sint un salariat care urmeaza a fi disponibilizat in urma restructurarii de la CFR.Marfa deoarece unitatea in care lucram deocamdata se va desfiinta incepind cu 1 martie 2010 si ,implicit,toti salariatii care lucram in aceasta unitate vom ramine fara locuri de munca.Realmente,unitatea nu se desfiinteaza,va avea activitate,dar activitatea va fi preluata de personalul unei alte unitati .De la data de 1 februarie mi s-au aprobat ,in urma cererii depuse de mine,15 zile din concediul de odihna pe anul 2010.In data de 2 februarie primesc o chemare prin posta in care sint convocata pentru data de 05.02.2010 la sediul unitatii,in care e specificat ca prezenta este obligatorie.Ma prezint la unitate la data specificata si mi se inmineaza preavizul pe care il semnez.Perioada preavizului este:08.02.2010 - 05.03.2010(inclusiv).Si acum am unele intrebari:

1.daca perioada de concediu de odihna se suprapune cu o parte din perioada de preaviz mai beneficiez de drepturile banesti aferente zilelor de concediu?
2.am dreptul sa-mi prelungesc concediul de odihna pe toata perioada preavizului pina la sfirsit?
3.ce drepturi banesti am la desfacerea contractului de munca?


Personalul unitatii unde figurez ca angajat inca cuprinde 4 persoane.Chemarile prin care am fost convocati la unitate pentru inminarea preavizului le-a primit toata lumea.Una din colegele mele nu s-a prezentat sa semneze preavizul ,intrind in concediu medical de pe data de 05.02.2010(data la care trebuia sa semneze preavizul).Este posibil ca atita timp cit ni s-a spus ca posturile noastre s-au desfiintat si vom fi disponibilizati colega mea sa nu fie afectata de aceasta disponibilizare?Este legal?Vreau sa precizez ca au fost cazuri de desfiintari de unitati si anumite persoane din cadrul acelor unitati nu au fost afectate de disponibilizari,suplimentindu-se schema posturilor pentru persoanele in cauza.


Va multumesc!
Va multumesc din suflet pentru raspuns,acum sint lamurita!
Buna ziua
Am un copil de 20 de ani care a absolvit cursurile colegiului national din localitatea unde locuim.Apoi s-a inscris la facultate ,a urmat un an de facultate,si a renuntat.Acum este acasa.Are dreptul la indemnizatie de somaj?

Va multumesc!