avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaIasi

Activitate AndreeaIasi

Buna seara,

Vineri am observat ca a fost instalat in laptopul de la seviciu o aplicatie de spionaj de tip keylogger, ce retine intr-un fisier tot ceea ce se tasteaza pe respectivul PC.

Mentionez ca NU am fost anuntata in prealabil de instalarea acestui program pe PC.

Intrebarea mea este simpla: este legal acest fapt?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Buna ziua,

Lucrez de un an de zile la o companie. In momentul in care mi-au trimis contractul de munca era deja semnat, in locul meu, de catre altcineva. Si pentru ca era trecuta si o alta functie decat cea discutata de mine la interviu am rugat sa imi fie schimbata functia. Mi s-a zis ca este ok, la scurt timp am primit si actul aditional cu achimbarea functie, semnat tot de altcineva.

Problema e in felul urmator. Din pacate, am "ratacit" varianta mea de contract de munca, e singurul act pe care l-am pierdut vreodata.

Am cateva intrebari:

1. Acel contract de munca este valid si care sunt consecintele juridice pentru fals de semnatura?

2. Cum as putea sa obtin din nou o copie a contractului de munca pentru a demonstra (intr-o zi) ca este semnat de altcineva? Care ar fi pasii?

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri si sfaturi!
La sfarsitul lunii ianuarie am fost anuntata ca trebuie sa imi dau demisia si ca salariu pe aceea luna va fi de 400 Ron dintr-un salariu net /luna de 1000 Ron. Postul este de agent vanzari. I-am convins ca vreau somaj si mi-au trimis decizia de concediere pe motiv de probleme financiare.
Eu doresc sa trimit cerere de solicitare salariu compensatoriu, plata zilelor neefectuate de concediu plus plata drepturilor salariale la zi. Avand in vedere ca previzul meu expira pe 02-03 si ca inca nu am cartea de munca, ar putea sa imi cauzeze probleme deoarece le cer aceste drepturi, pana la urma?? Ma refer aici la netrimiterea cartii de munca in termenul legal pentru depunerea dosarului de somaj sau alte probleme??? Cum sa procedez sa fie totul in regula?