avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate gety73

Activitate gety73

Buna ziua,
Detin un apartament achizitionat cu credit ipotecar inainte de casatorie (2003).In anul 2006 m-am casatorit iar in anuarie 2008 am dat nastere unei fetite care are acum 4 ani si 11 luni.
In acest moment intentionez sa achit creditul de la banca ,sa scot ipoteca de pe apartament si sa donez apartamentul copilului minor. As dori sa stiu cum este cel mai bine sa procedez ca fetita mea sa dobandeasca acest bun in conditii legale si nimeni sa nu-i lezeze acest drept.
Multumesc,

Multumesc pt. raspuns. Saptamana viitoare o voi dedica acestui demers.
Cum pot actiona in situatia in care o banca a deschis un cont fara acordul meu, folosindu-se de o copie de buletin anexata unei depuneri oarecare? Care este drumul ce trebuie parcurs inainte de a da in judecata banca si ce pedepse sunt pt. operatorii bancari?
Multumesc, Geta Vecserdi
Sunt mama unei fetite de 2 ani, nascuta la 20 ianuarie 2008. La 1 iunie 2008 am fost nevoita sa-mi reiau serviciul.Nu am beneficiat nici macar o zi de indemnizatia pentru cresterea copilului din partea statului. Astazi am aflat ca pana ce copilul imlinea 2 ani as fi putut beneficia de stimulentul pt. crestere copilului de 100 Ron/luna. La administratia fiscala unde am intrebat (tot astazi) , mi s-a comunicat ca nu mai pot beneficia de acel stimulent deoarece copilul a implinit varsta de 2 ani.
Nu am gasit nicaieri cum ca acel stimulent nu se poate acorda retroactiv cand se vine cu dovezi clare (fisa fiscala, adev. de la serviciu).
Ma puteti consilia in aceasta situatie?
Multumesc,