avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1244 soluții astăzi
Forum Activitate toadergrecu

Activitate toadergrecu

Cum se poate vinde un teren a unei persoane la care sotul i-a decedat si a ramas cu titlul de proprietate in care este inclus si acel teren.Persoana respectiva este soacra mea si are doi copii casatoriti.Mentionez ca a fost casatorita legim iar terenul respectiv a fost donat de parintii ei la casatorie dar este trecut in titlu de proprietate pe numele sotului decedat.Ce documente sunt necesare si ce trebuie inteprins pentru a putea vinde acel teren.
Va multumesc.
Am primit zilele trecute o notificare de la S.C.Mellon Romania S.A. care pretinde ca este o societate cu caracter juridico-financiar imputernicita de Societatea Romana de Televiziune sa intreprinda demersurile pentru colectarea restantelor la taxa tv.
Instintarea de plata este pentru perioada anilor 2006-2008 in valoare de 538,67 Lei .
Mentionez ca eu am complectat o cerere tip depusa la Electrica prin care mentionez ca nu detin aparate radio sau tv.
Mai mentionez ca sediul S.C. este la domiciliul meu ,unde achit aceste taxe ca persoana fizica,si am angajata doar pe sotia mea .Pe tot parcursul derularii activitatii nu am avut mai mult de doi angajati.
Va multumesc!
Va rog respectuos sa-mi dati detalii referitoare la urmatoarea problema.
Am avut un prieten de nationalitate Englez ,cu domiciliul in Amsterdam(Olanda) care a cumparat o cabana situata pe 10 arii de teren in loc.Colibita jud.BN.
La intabulare nu a putut sa treaca pe el decat cabana ,terenul fiind nevoit sa-l treaca pe mine datorita legii care la aceea vreme nu dadea voie la asemenea inscrisuri(cred ca nici acuma nu a intrat inca in vigoare).
In contractul de intabulare este specificat ca atunci cand intra legea in vigoare eu voi fi obligat sa semnez pentru restituirea terenului.
Intr-e timp prietenul meu a decedat instantaneu si nu a lasat nici testament si nu a avut nici un mostenitor de drept.
Spuneti-mi va rog ce se intampla ,in aceasta situatie ,cu cabana si terenul .Pot beneficia eu de vreun drept din cele doua pozitii.Mentionez ca pe perioada cat a locuit in Romania eu am pus la punct cabana si am avut in mare parte grija de el.
Va multumesc f.f.mult.
Cu respect ;Toader Grecu

Am varstra de 60 ani ,n.31-10.1949 ,44 de ani vechime in munca si 10 ani de grupa II-a.Va multumesc....