Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca am dreptul sa ies la pensie,normal sau anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca am dreptul sa ies la pensie,normal sau anticipat?

Am varstra de 60 ani ,n.31-10.1949 ,44 de ani vechime in munca si 10 ani de grupa II-a.Va multumesc....
Date generale: Un barbat nascut in octombrie 1949 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 64 de ani si 11 luni; stagiul complet de cotizare este de 34 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 10 luni.

Stagiul de cotizare: Stagiului (vechimii in munca) realizat de dvs. de aproximativ 44 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca de 2 ani si 6 luni, rezultand un stagiu total de 46 de ani si 6 luni. Din punctul de vedere al stagiului indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani.

Prin urmare, puteati beneficia de pensie anticipata de cand ati implinit 60 de ani. Daca doriti sa iesiti la pensie, puteti sa va depuneti dosarul oricand doriti.

De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia atunci cand veti implini 62 de ani si 11 luni

Consilier juridic,
Gabriela Pintea