avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Activitate radu.gurita

Activitate radu.gurita

Răspuns la discuția Mostenire cu bucluc
Unchiul meu avea cota indiviza de2/4 parti, iar eu si cu sora mea de1/4 parti fiecare lupta cu ei este cam inegala imi trebuie un AS in maneca pentru a-i infrunta
Stau cu familia intr-o casa mostenita de la mama,care la randul ei a mostenit-o de la parinti. Mama mea a decedat in 1993, avand act de succesiune dupa bunicu,intre mama ,bunica si fratele mamei mele;bunicul meu decedat in 1984. Intre timp a decedat bunica in 02 MARTIE 1998.Dupa decesul bunicii mele,dar si inainte de aceasta eu am avut domiciliul tot in acea locatie...de vreo 35ani in prezent. Problema ar fi alta:a decedat unchiul meu anul trecut cam prin luna August nu a anuntat pe nimeni din familie, iar acum draga lui sotie vrea mostenire. Din 1998 si pana in prezent eu am investit foarte multi bani si munca pt a consolida si moderniza cat de cit o casa construita in 1956 din paianta,iar unchiul meu nici macar o data nu a trecut pe la cimitir cu o lumanare dar sa bata un cui la casa.Mormantarea bunicii am sustinut-o cu propriile fonduri,ajutat am fost doar de sora mea,unchiul luind pana si aj de deces de la primarie si dus a fost pana in 2001 cand am facut certificatul de mostenitor si iar nu l-am mai vazut acum chiar deloc.Dati-mi si mie un sfat ce pot sa fac sa scap de ,,Marea Mostenitoare,, Am uitat sa va spun ca au evaluat casa la suma de 52 000 000 Lei vechi dar nu am cu cine sa ma inteleg sa-i despagubesc ca ei vor sa vanda VA MULTUMESC! Din punct de vedere legal ce as putea face sa-i inlatur chiar daca-i despagubesc la valoarea de atunci. M-au amenintat ca o sa am probleme cu ei,daca nu accept ce vor ei.
Discuție somaj
Buna seara .Sunt studenta ID mai
beneficiez de aj.de somaj?
Răspuns la discuția munca
Buna ziua! Revin la dvs cu mai multe intrebari si anume:
Vineri a fost ultima zi de munca,mi s-a transmis ca nu pot beneficia sub nici o forma de somaj deoarece ar trebui sa merg la Ploiesti la locul de munca pus la dispozitie.Desi nu am semnat absolut nimic mi-au spus ca in caz de neprezentare la servici imi vor desface CIM conf art.55 lit.B????????
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac incontinuare.
Va multumesc.
Răspuns la discuția munca
Am omis sa specific ca toti angajatii firmei sunt in aceeasi situatie,dar majoritatea au semnat un act aditional in care se mentioneaza ca ambele parti sunt de acord cu mutarea in alt oras.In acest caz mai este valabil art.65?
Discuție munca
In urma cu cateva zile am fost informat ca firma la care lucrez se inchide,oferindu-mi un loc de munca similar la aceeasi firma dar in alt oras.Eu nu sunt deacord cu mutarea intrebarea este daca pot beneficia de aj. de somaj vechimea fiind de 3ani la firma respectiva. Ce pot face daca patronul nu ma da in somaj?