avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate tampau gabriela

Activitate tampau gabriela

Buna ziua ! O firma platitoare impozit pe profit mai poate face sponsorizari in anul 2024 . Care este procedura ? In declaratia 100 nu mai apare acea rubrica pentru sponsorizari pentru a putea scadea suma din impozit .
Va multumesc !
Asociatul unic al unei societati are imprumut la firma in valoare de 280000 lei . In schimbul acestei sume a dorit sa achizitioneze o cladire inregistrata pe firma prin contract de dare in plata . Cladirea a fost reevaluata in luna 11.2023 la 310000 lei .
Este corect daca factura de vanzare s-a emis in luna 12.2023 , iar contractul de dare in plata in luna 02.2024 . Diferenta de 30000 va fi depusa de asociat in contul firmei .
O firma care indeplineste toate conditiile pentru a ramane platitoare de impozit pe venit micro poate opta in anul 2024 pentru a trece la impozit pe profit?
Buna ziua ! Sunt obligata sa majorez salariul la un angajat care are o vechime de peste 2 ani daca este angajat cu salariul minim ? Daca ii pun 3400 lei va avea un salariu net mai mic fata de luna decembrie . Cum se procedeaza ?
Buna ziua ,
Va rog mult sa-mi spuneti cum se va proceda cu ambalajele RETURO (0,50 Lei). Se vor inregistra la vanzare separat pe bonul fiscal sau inclus in valoarea produsului . Sunt purtatoare de TVA ?
Pe baza carui document se va restitui valoarea ambalajului daca clientul vine cu ambalajul pentru a primi cei 50 bani .
Se va tine o evidenta separata a acestor ambalaje ?
Buna ziua !
Cum se va proceda de la 30.11.2023 cand se va plati garantia de 0.50 lei pentru ambalaj intr-un magazin mic . II voi incasa clientului garantia la cumpararea produsului ? Dar cand va veni cu ambalajul cum voi inregistra iesirea din casa a banilor pe care trebuie sa-i dau. Poate el nu a cumparat din magazinul meu , dar eu sunt obligat sa ii dau banii pe acel ambalaj .
Va multumesc !
Buna ziua ! Dupa noile modificari referitoare la incasarile si platile cu numerar , se mai poate aduce aport in numerar de catre asociat ?
O societate comerciala doreste sa treaca pe asociatul unic cladirea pe care o detine , urmand ca ulterior sa inchida firma .
Va prezint mai jos situatia cladirii :
31.08.2007 - 212-231 - 46192,37 ( pana la acesta data firma a fost neplatitoare de TVA)
31.12.2010 - 212-231- 12374
31.12.2013 - 212-231- 21610,84
In urma reevaluarii la zi valoarea cladirii este de 130000 .
Va rog sa-mi spuneti cum voi factura cladirea catre asociat cu TVA sau fara . Si daca se pune problema ajustarii TVA care este val TVA de plata la stat .
Va multumesc !
O societate comerciala cu asociat unic decide diminuarea capitalului social de la 285000 la 100000 astfel 115000 pentru acoperirea pierderii anterioare , iar diferenta de 70000 vor fi restituiti asociatului . Va rog sa ma ajutati cu inregistrarea contabila si as vrea sa stiu daca asociatul datoreaza un impozit la retragerea banilor .
Buna ziua !
O firma cu activitate transport rutier de marfa are contract cu o firma din Germania . Soferul lucreaza cam 6-8 saptamani in Germania , apoi face schimb cu alt sofer cu o pauza de stat in tara de 3-4 saptamani . Cum pot proceda cu acordarea diurnei tinind cont ca intr-un an sunt depasite cele 60 zile calendaristice in care ii pot acorda diurna . Poate face soferul cerere la fiecare plecare din tara ?
Va multumesc !