avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate denisa25

Activitate denisa25

Sub ce articol din codul civil poate fi sanctionat? Multumesc!
Buna seara.

Nerespectarea programului de vizita al minorului poate fi sanctionat?
Dau un exemplu: daca parintele nerezident nu vine sa ia copilul la data stabilita ori vine cu intarziere, neanuntat, trebuie sa stau toata perioada programului de vizita in asteptare? Ce solutii pot exista pentru asemenea situatii?
Mentionez ca programul este de o luna.

Multumesc!
Dar in Spania nu se poate executa? Adica un avocat de acolo cu care sa colaborez? Judecatoria din Spania nu are competenta in situatii trasfrontaliere, avand in vedere ca suntem membrii UE?
Buna ziua! Cum pot executa silit un debitor, pt pensie alimentara ,daca acesta locuieste in Spania deoarece in Romania nu detine bunuri, fara fi intermediar Ministerul Justitiei?
Stie cineva cum se numesc executorii pt aceste demersuri exact?
Cum Pot obtine un titlu executoriu european ?
Care sunt conditiile si ce pasi presupune?
Doresc sa recuperez pensia de intretinere , neachitata de la parintele care locuieste in Spania.
Stiti cumva care sunt procedurile?
Va multumesc!
Buna ziua, un parinte care refuza sa i dea pasaportul minorului, celuilat parinte, dupa terminarea programului de vizita , poate fi sanctionat? Mentionez ca tatal care locuieate intr o tara UE, la intoarcerea cu minorul dupa terminarea programului de vizita, a refuzat sa mi dea dea pasaportul minorului! Minorul are domiciliul la mine in Ro.
Buna ziua! Ma aflu in situatia urmatoare;
Angajata la o firma cu contract facut la distanta. Pe per.nedeterminata, 8 h! .eu intr un oras , firma in alt oras din Ro.
De cate ori am cerut acte , adeverinta revisal cu stampila si semnatura ..se tot cauta scuze ori mult timp...tin sa mentionez ca am cerut un regulament intern ,pt care am semnat , dar nu mi a fost inmanat , desi l am cerut, fluturas de salariu foarte sumar, avand in vedere ca am lucrat si sambata si duminica! Contractul l am primit intr un final pe mail semnat si stampilat dupa o luna..etc!
La sfarsitul lui iunie mi s a comunicat noul program de munca, pt care initial am renuntat insa am cazut de acord si am continuat! In acel moment mi s a comunicat insa ca nu voi.putea sa mi iau concediu de odihna , ca altfel imi vor desface contractul " cu litera i"..intelegi..dvoastra!
Am anuntat ca voi fi nevoita ca uneori sa mi iau cate un liber sau cateva ore sa mi rezolv anumite probleme, deoarece lucrez zilnic si sambata !
Daca cer concediu de odihna pt perioada lucrata pot fi trasa la raspundere , eventual incheierea cim cu abatere disciplinara?
Dar daca doresc incetarea cim prin demisie, pot sa nu respect perioada de maxim 20 de zile, in cazul in care angajatorul suatine ca i este afectata activitatea,neavand un inlocuitor?
Daca nu respect perioada de preaviz in totalitate care pot fi sanctiunile?
Buna ziua, situatia sta asa:
In momentul de fata sunt in izolare.prima zi.
Copilul este la tata acum asa cum prevede hot.jud.si anume luna iulie. Azi tatal doreate sa mergem sa i facem pasaport copilului deoarece pe data de 13 are bilete pt ei, pt a merge in Spania la domiciliul sau.
Avand in vedere ca sunt pozitiva sunt obligata sa merg sa i facem pasaportul copilului.Mentionez ca ma simt destul de rau. Si nu stiu cum sa procedez!
In c.i.m scrie 8h / 40 pe sapt...