avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate ioanapopescu

Activitate ioanapopescu

Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua,

Am infiintat un PFA la Registrul Comertului si sunt inca in termenul de 15 zile pana cand trebuie depuse actele la Administratia financiara.
Problema este ca dupa ce l-am infiintat mi-am dat seama ca am facut prost alegerea privind platirea de TVA si am inteles ca aceasta optiune nu poate fi schimbata decat dupa 2 ani de activitate.
Solutia pentru schimbarea optiunii ar fi radierea PFA-ului si apoi redinfiintarea lui.
Intrebarea este: daca PFA-ul este infiintat si sunt in cele 15 zile in care trebuie depuse actele la Administratie, cum trebuie sa procedez ca sa radiez PFA-ul?
Trebuie sa mai depun la Administratie actele sau sa ma duc direct la Registru sa radiez?
Precizez ca cel de la ghiseu Administratie mi-au spus ca nu mai trebuie depuse la ei actele, iar cei de la informatii la Registru mi-au zis ca trebuie depuse actele si la Administratie.
As dori sa stiu cum este din punct de vedere legal ca sa nu ma trezesc cu vreo amenda?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Stabilire activitate PFA
Multumesc frumos pentru ajutor!
Buna ziua,

As dori sa imi infiintez un PFA si am cateva intrebari:

1.Daca la infiintare PFA se pot specifica orice coduri CAEN sau acestea trebuie insotite de certificate de studii aferente?
2.As dori sa includ si CAEN 7311 - Activitati ale agentiilor de publicitate.
Se poate include la PFA acest cod?
Exista o lista de coduri CAEN care pot fi alese de catre un PFA?
3.Daca este necesara si o diploma pentru cod 7311, este de ajuns diploma de Master in e-Business la ASE-Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica economica?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Website impartit in 2
Multumesc pentru raspuns. Pe mine ma intereseaza dreptul asupra orice: adresa, domeniu, informatii, tot ce tine de un site.Nu stiu exact ce trebuie specificat de accea am pus o intrebare pe un forum avizat.Multumesc.
Răspuns la discuția Website impartit in 2
Tot site-ul trebuie sa fie comun, iar drepturile si toate veniturile trebuie impartite la 2. De asta e complicat si nu stiu ce varianta juridica putem alege.
Multumesc.
Răspuns la discuția Website impartit in 2
Va multumesc frumos pentru raspuns. Se poate face un asemenea transfer intre o persoana juridica si o persoana fizica? Sau este indicat(avand in vedere ca exista venituri din urma site-ului) sa existe transfer intre persoana juridica - persoana fizica autorizata?
Ce inseamna valoare mare? De unde pot stii daca este necesar sau nu raportul de expertiza?
Si as dori sa va rog sa imi spuneti si ce legi se pot aplica pentru astfel de "impartiri".
Multumesc frumos.
Buna ziua,

As dori sa intreb daca un website care se afla in proprietatea unei firme poate fi "impartit" 50% cu o persoana fizica si sub ce forma se poate face asa ceva? Ce fel de contract este necesar si cum se poate specifica ca toate veniturile acelui site vor fi impartite intre cele 2 entitati?
Multumesc.