avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Activitate henrik 21

Activitate henrik 21

Multumesc pentru raspuns , teoretic si eu cred ca asta ar fi procedura. problema este ca cei care au facut modificarea, au vandut apartamentul,acum 10-13 ani(nu imi amintesc exact)oare nu v-or zice actuali vecini ca ei asa au luat apartamentul si ca nu pot fi trasi la raspundere??cat despre probat acest lucru...(cum ca a fost coloana principala taiata)cam cum as putea aduce vre-o dovada?poate se duc si o sudeaza la loc etc etc,..
scz intreb si eu nu vreau sa fiu "gigi contra"...dar ma gandesc ca ar fi posibil...
cineva imi spunea ca se prescrie datoria daca au trecut mai mult de 3 ani.(adica nu se poate recalcula decat pe ultimi 3 ani,asa sa fie ...oare??
MULTUMESC.pentru raspuns...(nu prea inteleg ..termenii specifici neavand tangenta:(,ideea e ca mamei ii era mai simplu ,pt ca nu mai pleaca de pe insula (face 7 ore cu vaporul pana in Sicilia,si cine stie de acolo cat mai are pana la primul consulat..))
Multumesc pentru raspuns,daca raspunsul este "DA ,se poate da in judecata ,as fi curios ce probe imi trebuiesc,pentru ca ma gandesc ca daca se strang vecinii si coalizeaza,sau mai rau cine stie ce fac.... repara coloana,,.:)si ma scot pe mine mincinos si bun de plata cu cheltuielile de judecata ...atunci "e groasa"...:(despre un flagrant vis-a-vis de violarea corespondentei ,oare cum o fi??
pana la urma e vb de principiu... nu neaparat de ..mari daune..,
Cer scz pt deranj ,dar ar mai fi ceva ...
eu acum am citit ce scrie pe formularul de la link-ul respectiv.insa am o nelamurirea,mama mea si tata.nu sunt despartiti.cu sentinta de divort sau cev d genul asta,pur si simplu ei figureaza ca fiind casatoriti.desi de 7 ani nu mai stau impreuna.apartamentul are trecut la proprietar:tata,mam.sora mea si eu.acum se pune problema ca eu sa o substitui pe mama prin aceasta procura?cand va fi sa vindem ap respectiv(lucru care deja incercam sa il facem)semnaturile cui trebuiesc?la toti trei +procura.sau eu cu sora mea figuram doar ca fiind copiii lor si cu adresa din buletin la acelasi imobil...
cer scuze .....
Multumes pentru raspuns,desi nu e satisfacator..:P
ideea e ca presedintele de asociatie..era cam... ruda cu cel in cauza.si a inceput sa-i zica tatalui meu atunci cand tata si-a dat seama ca pb nu e de la caloriferul lui.ci de la coloana.ca sa faca si el ca ceilalti vecini.Tatal meu sta singur acolo si .. nu prea are niciun cuvant de spus pe scara aia ,fiind mult timp rau platnic(inclusiv la momentul actual)cand mai ajung eu sau sora mea prin orasul unde sta ii mai platim din "dari" insa parerea mea e ca un abuz ramane tot un abuz!el nu are venituri(oficiale) de vreo 7 ani.pe timp de iarna la orice solicitare de subventie pentru caldura,a fost refuzat pe motiv ca are restante.(banuiesc ca omul de aia cere subventia,ca nu are venituri nu??:( cutii postale pentru fiecare apartament nu mai sunt pe scara aceea,iar corespondenta,cel putin a tatalui meu ,e mereu gasita deschisa,apometrele nu au fost verificate metrologic niciodata in 10 ani(aici cred ca e vina tatalui meu ca ori nu era acasa,ori nu a vrut sa raspunda,la usa fiind in conflict cu ei,si stiind ca nu are cine sa il caute ,(eu cu sora mea cand ajungem pe la el prin oras il sunam intai,)vecinii de la parter de pe holul de intrare in bloc(casa scarii)si-au spart peretii in dreptul bailor.facand o mica fereastra,fara geam bineinteles si tot mirosul se simte cand intri pe scara.etc etc..e un haos total,si asta bineinteles..cu stirea sefului de scara si cred ca implicit a presedintelui..asociatiei.care il are pe fiul sau pe scara aia si caruia nu ii face chemare in judecata cand e restant la asociatie dar tatalui meu mereu ii face...:((
Cu alte cuvinte sunt foarte suparat dar nu am timp sa merg mereu acolo sa discut ,eu locuind in alt oras.
va multumesc(ambilor)pentru clarificare;)
Va multumesc pentru promptitudinea si eficienta raspunsului,cred insa ca am sa optez pentru varianta in care sa mearga la un notar( e mai rapida.pentru ca fiind pe o insula e greu sa plece de acolo pana la primul consulat )totusi nu am inteles cam ce ar trebui sa reiasa din procura respectiva.in versiunea romaneasca..(e bine sa stiu cum sa ii spun sa o formuleze)
Buna ziua, am o pb mai veche... asta inseamna de cam 10 ani #-o, in apartamentul in care locuieste tatal meu au fost schimbate conductele principale de agent termic care erau de fier.cu unele din pexal (prin2003).apartamentul are 3 camere,fiind un bloc vechi de prin 1971.in 2 din camere treceau conductele principale (tur-retur)care mergeau la vecinii de deasupra(ap aflandu-se la etajul 1/4).vecina de la parter si-a facut anumite modificari in apartament,insemnand spart peretele unei camere pentru a iesi intr-un balcon construit de ea,si atunci a mutat si fereastra pe peretele balconului pe care si l-a inchis.devenind astfel o camera mai mare.atunci a taiat si teava de caldura.finnd o camera in care nu prea statea nimeni, tatal meu nu a realizat lipsa agentului termic, sau a pus pe seama infundarii sau neaerisirii caloriferului respectiv(fiind vechi si de fonta).vecinii de la etajele superioare si-au tras teava pexal (exact atunci cand asociatia a schimbat teviile)din camera alaturata.mufandu-se la caloriferul de acolo.tatal meu abia atunci vorbind cu unii din ve ni intamplator si-a dat seama ca de fapt pb nu era de la calorifer.vecina de la etajul de jos vanduse de ceva vreme apartamentul iar noii proprietari se lamentau ca pe ei nu -i intereseaza nu fac ei schimbari.asa ca tata de ceva timp ..a stat fara agent termic in camera respectiva,deci teoretic trebuia sa plateasca mai putin cu un calorifer la caldura..nu?se mai poate face ceva...?ma gandesc ca macar sa ii scada din ce are acum de platit ... .oare se poate?
Buna ziua,as dori sa stiu si eu care modalitatea si implicit forma actului in sine.pentru a putea sa vand un apartament care figureaza ca avand proprietari pe parintii mei,iar in el locuind numai tatal meu,in conditiile in care mama mea nu mai este in tara de 7 ani,aflandu-se pe o insula(care apartine Italiei) langa Africa.parintii mei nefiind divortati.(cu acte).ma gandeam ca imi poate face o procura ceva prin care sa am eu dreptul sa semnez in locul ei..(in speta de fata) dar nu stiu cum trebuie formulata,in limba romana si implicit tradusa ca banuiesc ca asta trebuie s afaca sa mearga la un notar de acolo sa o legalizeze,nu?
Va multumesc anticipat.
sincer . imi pare si mie rau daca e asa..,pt ca nu am facut demersurile necesare .. atunci cand ar fi trebuit sau cand era permis!insa.. poate dv ati inteles ca e vb de o revendicare a .. proprietatii din Romania ,eu ma refeream la . proprietatea din FLORIDA(acolo unde a trait pana in ultimul moment strabunicul meu) .m-as bucura daca . dv ati fi inteles gresit .. speta..si v-ati fi referit la cazul in care ar fi fost proprietatea in Romania!.daca nu...toata parerea de rau pt mine:( mai ales.. in situatia in care tokmai mi-ati lamurit si o alta . dilema .relativ similara .. cu niste posibile revendicari sub aceeasi motivatie.si aspect.. din partea .. bunicii(fica strabunicului mai sus amintit).. care se aflau in BISTRITA-NASAUD)vai de mine:) ce inseamna sa ai un parinte dezinteresat: care sa nu faca demersurile atunci cand trebuie:((orikum multumesc pt sfat. si scz d deranj