avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters128050

Activitate ContSters128050

Buna.Ma numesc Caris Maria si mi-am deschis cont in urma cu cateva luni pe acest site. Pana acum,desi am urmat instructiunile,nu am primit codul pentru activarea contului.Sa fie o problema a adresei de e-mail?Patesc la fel si cu alte site-uri.Multumesc,Maria.
Va multumesc ,din inima,tuturor pentru respunsuri.Am sa revin.Cu respect,Maria
Ca am pierdut,nu a fost prea greu sa i-mi dau seama insa,ma asteptam ca avocatul sa i-mi spuna si sa i-mi dea mai multe amanunte si in legatura cu plicul pe care l-am primit.Expeditorul a fost Judecatoria Aiud.Poate ca trebuia sa trimit eu traducerea la tribunal dar,daca nu se specifica nimic in acest sens in scrisoare,daca mi s-a spus ca autoritatile romane au datoria sa se puna in contact cu cele spaniole.....ce i-mi ramane de facut?
Am vorbit cu avocatul si mi-a spus ca nu s-a redactat actiunea,ca ceea ce am gasit eu pe internet e tot ce a putut afla si el si,sa stau sa astept sa-mi fie comunicata sentinta.Multumesc tare mult pentru raspunsuri.
Am primit formularul A,in doua exemplare.Unul in limba romana si,traducerea lui in limba spaniola.Din ceea ce am citit in el,reiese ca s-a solicitat,la Juzgado de Primera Istancia/instruccion,efectuarea unei anchete sociale.Nu mi s-a facut ancheta si totusi,s-a pronuntat divortul.Acum,am inteles ca,daca actiunea principala a fost admisa,copilul i-a fost incredintat tatalui.Daca eu nu am primit sentinta,in ce masura ma afecteaza timpul scurs,in cazul in care vreau sa fac apel?Mi s-a spus ca am la dispozitie 30 de zile de la data primirii sentintei,data postei.
Cum am mai spus,solicitarea anchetei a fost facuta.Actiunea de divort a fost deschisa de catre fostul sot,in care cerea desfacerea casatoriei si incredintarea spre crestere si educare a copilului,tatalui deci,lui.Eu,prin actiunea reconventionala,am cerut la fel,custodia copilului.Pe data de 2 februarie,s-a pronuntat desfacerea casatoriei,dar nu s-a spus nimic de incredintarea minorului.Am consultat dosarul pe internet si,ce am putut citi acolo,a fost:Admis actiunea principala;Admis ,in parte,actiunea reconventionala.Avocatul,m-a sfatuit sa nu trag concluzii si sa astept sa-mi fie trimisa sentinta.A trecut mai bine de o luna si nu am primit nimic.Dar,la stadiul procesual,pune ca e pe fond si e in solutionare.Deci,eu ce sa mai inteleg?multumesc pentru raspuns.
Multumesc pentru raspuns.La timpul potrivit,avocatul meu a solicitat ancheta sociala,mi s-au cerut toate datele legate de domiciliul meu si acestea au fost trimise in tara,traduse in limba romana.Am primit,dupa cateva luni in Spania,toata documentatia legata de proces in limba romana dar,si traducerea in limba spaniola.Acum,eu nu stiu daca aceasta mi-a fost trimisa numai mie sau si autoritatilor spaniole.Pe data de 2 februarie anul curent,s-a pronuntat desfacerea casatoriei dar,incredintarea copilului...este inca in solutionare.Nu stiu ce inseamna,iar avocatul imi cere sa nu ma impacientez,sa am rabdare,sa se dea sentinta.
Sunt in proces pt custodia unui minor in varsta de 5 ani care,in prezent este in grija tatalui,in Romania.Am inceput procesul in urma cu aproape un an,timp in care tatalui,i s-a intocmit ancheta sociala iar mie,nu.De mai bine de o luna s-a pronuntat divortul dar,despre incredintarea copilului,inca nu am aflat nimic.Am solicitat ancheta sociala la domiciliul actual si am fost asigurata ca aceasta se va intocmi dar pana acum,nimeni nu a luat legatura cu mine.In tot acest timp,tatal mi-a interzis sa iau legatura cu copilul,astfel incat a trecut 1 an de cand nu mi-am vazut copilul si nu i-am vorbit.Am consultat avocatul care ma reprezinta si mi-a spus ca,datorita faptului ca nu s-a pronuntat inca sentinta si copilul nu este incredintat niciunuia dintre noi,amandoi avem drepturi egale asupra lui.Dar,in cazul in care tatal refuza sa ma primeasca in locuinta lui pt a-mi vedea copilul,nu pot sa fac nimic,doar sa astept hotararea judecatoreasca.Am sa astept.Si pana atunci eu ce fac?Sa astept sa ma uite si copilul?Nu stiu la ce usi trebuie sa bat?Nu stiu cui sa ma adresez pt a mi se face ancheta sociala ,pt a se incheia procesul.multumesc.
Am solicitat ancheta sociala si,mi s-a comunicat de la judecatorie ca demersurile pt aceasta s-au facut.Sigur ca am avut si martori doar ca,datorita faptului ca partea cealalta a ramas in tara si a avut o atitudine violenta fata de martori,acestia au avut o oarecare retinere in a relatarea faptelor.Situatia este destul de complicata.oricum,multumesc pentru raspuns.Mi-a fost de mare folos.
Ancheta sociala a fost solicitata de catre autoritatile romane dar,se pare ca s-a ratacit undeva pe drum sau,nu stie toata lumea sa explice chiar ce pasi trebuie urmati.Sunt cetatean roman rezident in Spania.Ancheta sociala,mi s-a comunicat ca se va face la domiciliul meu actual,in Spania.Au trecut 6 luni,s-a terminat procesul,s-a incredintat copilul tatalui ,fara ca ancheta sa fie prezentata.Din cauze pe care nu le cunosc.Nu mi s-a facut ancheta,nu mi s-a spus carei institutii sa ma adresez.
La initierea procesului de divort,stiind ca martorii nu i-mi vor fi de prea mare ajutor,din diferite motive,mi-am exprimat dorinta de a pezenta ca si probe,fotografii si inregistrari video.Mi s-a spus ca nu vor fi admise astfel incat,am renuntat la aceasta idee.Aceste fotografii ar fi demonstrat faptul ca in cei 3 ani in care am fost plecata la munca in strainatate,am vizitat tara in repetate randuri.In timpul vizitelor in tara,am locuit cu sotul meu si copilul pe care il avem in comun.In cazul unui eventual apel,pot face uz de aceste probe?