avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate danc3838

Activitate danc3838

Salutari...vad ca este o discutie mai veche dar am si eu o asemenea situatie
Am un pfa taxi si vreau sa ,,cesionez'' autorizatia altei persoane ...am cam inteles din discutiile de pina aici cum se poate proceda.
Intrebarea este ..eu ca ,,vinzator '' cum ies din acte ...cum inchid ,pfa ,ii ,sau forma juridica in care ma ,,transform''
Mai ar fi o problema cred...eu nu am achitat pina acum sumele datorate catre casa de pensii si asigurarile de sanatate...cum pot iesi din aceasta increngatura ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
poate mai stie cineva....
asta ar insemna ca daca unul din ei vrea 10,000. euro .......toata strada ,adica inca 40 de viitoare case nu or sa aiba gaze niciodata ....asta in 2011 in UE
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
mi se pare normal sa platesc cota parte din investitie, adica 1000 euro ......eu char vreau sa trag o alta conducta din alta strada ,aceasta fiind mai aproape....dar..nu vor sa_mi dea acordul sa sap pe drumul servitute .....si apoi daca conducta este privata si eu sint coproprietar pe drum....ce ar fi sa_mi fac si eu un garaj undeva pe drum care sa nu-i incurce ...asa sa fie privat

buna seara.....doresc sa fac un bransament de gaze dintr-o conducta pe care a tras-o un vecin acum 2 ani si a platit 3000 euro ...dupa un an sa bransat inca un vecin si -a dat 1500 euro ....au fost de acord sa ma bransez si eu pentru 1000 euro ...dupa citeva zile s-au razgindit si au vrut 1500 euro ....as putea trage o alta conducta dar imi trebuie acordul pentru efectuarea lucrarilor pe drumul servitute pe care ei nu vor sa mi-l dea.....am mai citit pe forum problema cu acordul notarial de despagubire dar ei spun ca reteaua este o ,,instalatie de utilizare '' ceea ce ar insemna o proprietate asupra conductei....este posibil ca distrigazul sa nu poate face nimic in acest caz ?
Răspuns la discuția chiriaº la camin
persoana respectiva a mai pacalit si pe altii in aceeasi situatie .......considerati ca daca il actionam in judecata si depunem marturie nu avem nici o sansa ?
salutari.......sint chirias la un camin al unei fabrici la care am lucrat si am plecat cu ordonanta....fabrica a vindut din garsoniere la angajatii si chiriasii care au avut bani si au dorit sa cumpere.....cine nu a avut bani a facut o cerere de cumparare depusa la fabrica pentru a avea prioritate la cumparare fata de altii tinind cont ca am lucrat 15 ani si am fost chirias 20 ani ....acum fabrica vinde caminele la oricine......la mine a venit cineva din afara fabricii care vrea sa cumpere si eu am cedat dreptul meu de cumparare acelei persoane cu o alta cerere catre fabrica eu urmind sa iau o suma de bani de la acea persoana......acum persoana respectiva nu mai vrea sa mi dea nici un ban ......eu cred ca el a mers la conducerea fabricii si a vorbit acolo cu scopul de a ma sari si sa cumpere direct fara a mai discuta cu mine ......cererile catre fabrica sint stampilate si semnate de fabrica si una din ele inregistrata......pot sa mai fac ceva ,am vreun drept
Răspuns la discuția donatie sau imprumut
ªi dupa parerea mea şi dupa tot ce am citit şi din lege şi analizînd toate opiniile,parerile si dezbaterile pe aceasta tema nu cred ca o sa poata aplica usor aceasta lege care a fost data sa fie ca poate prinde ca şi multe alte legi ,taxe ,impozite. Oare sau gindit si ei ca o persoana fizica a construit ,poate 3 case intr-un an ,una el una la copil si una pentru parinţi iar apoi din cauza unor probleme financiare sau trebuie sa se mute din zona ,sector,oras ,tara, ori din probleme de sanatate sau poate nu-i mai place arhitectura ,strada ,vecinii, poate utilitaţile intirzie sa vina ,nu are canal ,gaz ,curent sint nenumarate motivele pentru care acea persoana ar putea vinde cele 3 case in nici un an si pe toate impreuna
salutari....Am o constructie noua ,inca nu este terminata la finisaje din cauza lipsei banilor, si sint nevoit sa o vind pentru ca nu mai am bani sa o termin, plus ca odata cu criza ne este greu sa mai stringem bani sa o terminam sa ne mutam in ea. Anul trecut eu am mai vindut o constructie noua total nefinisata la o suma mica de 50.000. euro iar in 2008 impreuna cu o ruda dar cu actele pe numele meu, o alta constructie noua. Acum chiar sint nevoit sa vind anul acesta ( am de achitat din urma materiale plus imprumuturi mai mici care trebuie sa le dau inapoi) dar tinind cont de tva imobiliar îmi este imposibil sa vind la un pret la care sa adaug si tva. M-am gindit sa fac o donatie unei rude care sa vînda ea. Nu stiu cui pot dona si daca persoana careia îi donez poate vinde fara sa mai plateasca tva. Sau sa fac un contract de imprumut cu o persoana ,îmi dă niste bani garantez cu constructia iar la termenul stabilit daca nu pot da imprumutul inapoi ,asta e.. Multumiri..
Răspuns la discuția tva imobiliar
Dupa cite am citit si rascitit,toate parerile si opiniile ,argumente si contraargumente, un avocat bun ar putea să iasă din aceasta harababura .Oricum este destul de absurd sau chiar suspect sa nu-i pui in vedere persoanei fizice care vinde ,prin notar ,că mai are de platit o taxa si il lasi să faca tranzactia ba chiar se elibereaza si certificat fiscal precum ca nu ai datorii, taxe si impozite neplatite catre stat in privinta imobilului......normal ar fi fost sa nu -l lasi sa faca tranzactia pina nu plateste si tva, sau macar sa scrie undeva in act cv . Daca itrebai anul trecut notarii sau chiar inspectorii financiari nu te puteau lamuri cu nimic ,nu erau nici ei lamuriti pentru ca legea nu a fost clara ,spune de continuitate dar de ce nu specifica 1 ,2 ,3 vinzari pe an ?