avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Activitate pynu

Activitate pynu

Am inteles cand se mai intampla o singura data peste chestia asta asa am sa procedez.
Va multumesc.
Sunt hartuit de catre un lucrator din MAI de mai bine de 5 luni, acesta ma acuza ca eu I murdaresc frecvent masina totul a plecat de la o discutie cu acesta care am avut-o, iar de atunci in fiecare luna isi gaseste cate o solutie sa fiu chemat la politie sa dau declaratii.
Ca sa va explic mai exact cam pana unde s-a ajuns:
*Am fost hartuit si fortat mi s-a sugerat sa dau camerele jos (mi-a venit politia la usa), camera de supraveghere care am una in fata usii si alta imi supraveghez masina (de sus de pe geam) cum ca incalca acordul gdpr, in conditiile in care tot ei imi cer inregistrari de pe ele cand se intampla ceva si asta n-a fost odata, dar ce sa vezi acum nu mai sunt bune deranjaza ..
*Acum ultima data am fost hartuit din nou m-a sunat administratoru blocului cum ca a fost contactat de politia locuala la o petitie (depusa tot de acest individ din MAI) cum ca eu i-as fi muradarit masina individului si vor sa vada la ce ora am iesit eu din casa si cand m-am intors. Nu am nimic impotriva dar nu stiu daca va puteti imagina pentru mine chestia asta mi se pare infricosatoare si nu stiu in situatia asta cine este cel caruia I se violeaza intimitatea “intr-un mod legal”
*In fiecare luna imi suna cate un numar de telefon de la politie sa ma prezint sa dau declarative pe ce idei I mai vin acestui individ, ba mai nou de atat, vad ca preocuparea acestuia este si un vecin (om batran de 70 ani) cu care se pare din ce imi dau seama, ca si cu acesta ar fi avut o disputa si am aflat ca si el mai nou si el trebuie sa ajunga la sectie sa dea cu subsemnatu.
*Doresc sa fac aceasta situatie publica pentru ca m-am saturat ca in fiecare luna sa imi sune telefonu si sa fiu chemat la politie mai ceva ca un recidivist..
*Nu am nici o treaba cu individul pur si simplu m-am saturat si nu stiu ce demers sa fac, daca sa fac plangere penala impotriva acestuia sau nu pentru hartuire, sau poate daca I fac lucrurile mai mult or sa se inrautateasca.. astept raspunsurile voastre.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua, Doresc sa racordez o casa veche la reteaua de gaze am fost la o firma specializata care se ocupa cu asa ceva iar pentru a demara lucrarile mi s-a cerut cadastru.
Imobilul in cauza nu are cadastru deoarece acesta a fost revendicat recent prin legea 10.
SI De aici au inceput o serie de probleme.. :
Mi sa spus de catre cei de la cadastru ca Imobilul nu are actele de proprietate intocmite corespunzator si anume:

-In dispozitia motivata de la primarie este specificat constructie P+1 iar in actul de propriuetate este specificat constructie + teren;
-Am fost respins de catre cei de la cadastru pe motiv ca actele de proprietate nu sunt corect intocmite si ca ar trebui sa merg la primarie pentru a le modificia;
..... Si de aici incep alte probleme :
- La primarie mi se dau termene de rezolvare a dosarului acestea se amana constant si nu se schimba absolut nimic in solutionarea acelui dosar, dosarul este in solutionare de mai bine de 1 an.

* Cum pot proceda si ce este de facut in situatia de fata ? ,doresc sa precizez ca acea casa NU are incalzire deloc ea degradandu-se si nu am cum sa incalzesc nici macar electric deoarece costurile incalzirii ei pe curent electric sunt astronomice.
* Nu ma pot folosi deloc de acel imobil si sunt blocat in aceasta problema deoarece neputrand sa trag gaze , nu am conditii deloc deci ea fiind imposibil de locuit sau renovat.
* Exista vre-o modalitate de a-i motiva pe cei de la primarie sa imi modifice actul de proprietate?
* Exista vre-o alternativa mai rapida in a modifica corect actul de proprietate?

Va multumesc Anticipat!
Buna ziua , va prezint urmatoarea speta :
Detin un imobil tip casa in sectorul 1 si as dori sa aflu daca poate fi rebilitata ;
-Am fost la primarie si intreband daca imobilul poate fi reabilitat mi s-a raspuns sec ca imi trebuie asociatie de proprietari , neintelegand in mare cum se procedeaza in situatia asta, in care imobilul are un singur proprietar si nu mai multi , am inceput sa-mi intreb vecinii de la casele din jur daca sunt de acord si acestia cu reabilitarea termica.
-In pricipiu lumea este de acord cu reabilitarea si am dori sa infiintam o asociatie de proprietari .

*In situatia asta ce trebuie sa facem si unde trebuie sa ne adresam pentru infiintarea acestei asociatii ?
*Dupa infiintarea asociatiei, cam cat timp dureaza pana la demararea lucrarilor ( ex depunere proiect etc..)?
*Care sunt costurile si ce implica in punct de vedere birocratic infiintarea asociatii de proprietari?
*De cati proprietari este nevoie pentru infiintarea acestei asociatii?
Răspuns la discuția Speta executare silita datorii
Doresc sa va mai intreb urmatoarele:
Contractul a fost facut inainte de casatorie , DAR finalizarea platilor a fost facuta in timpul casatoriei .
Este bun comun?
Sotia poate renunta de buna voie la drepturile ei asupra unui bun comun?
Răspuns la discuția Speta executare silita datorii
Deci in concluzie se poate cere partajul in instanta , si in acest caz ce se poate face? ca ei sa nu mai poata beneficia de acea parte in instanta?
Am uitat sa precizez ca sotii au si un copil care si el are dreptul la cota parte deci cum se procedeaza in situatia asta?
Buna ziua , Se da urmatoarea speta :
Sotia este executata silit de catre fisc pentru datorii , ea nu detine pe numele ei nici o propiretate care poate fi executata silit , dar este casatorita si sotul are pe numele sau un apartament .
Legal sotia are dreptul la 1/3 din acel apartament

Intrebarea este urmatoarea: Se poate executa silit de catre fisc acea 1/3 parte , in conditiile in care apartamentul nu este pe numele sau? , adica se poate cere partajul la asa ceva? in instanta?

Va multumesc anticipat!
cam imposibil de dovedit acest lucru , banii se duceau automat in cont contul fiind blocat , deci in cazul asta nu mai se poate face nimic sa inteleg ? citisem pe undeva ca suma tre sa fie pana in 50 000 E , in cazul nostru e vorba de 26 000 ron contributii/impozite
In cazul asta ce se poate face?
Pai da , dar in cazul nostru nu sunt numai bani la buget e retinere la sursa , impozitele pe salarii acolo din ce stiu e penal nu?

nchisoare poate fi numai pentru contributii/impozite cu retinere la sursa neachitate in 30 zile de la scadenta si numai daca poate dovedi ca nu a avut bani sa-i plateasca.


- Si com poti dovedi acest lucru?
Buna ziua , Va descriu ma jos urmatoarea speta :
Mama mea detine o firma de contabilitate care a acumulat de-alungul timpului datorii la fisc de aproximativ 30 000 E ;

Prin anii 2004 2005, firma a avut angajati totul mergea bine dar odata cu venirea crizei clientii au falimentat unul dupa altul , am acumulat datoriile si bienteles alti clienti noi nu au mai venit si practic de acolo s-a produs acest cosmar... si acum ne aflam in aceasta incapacitate de plata . Problema mai mare este ca mama mea nu detine absolut nimic pe numele ei cum ar fi : imobile , masini si alte bunuri care pot fi executate silit ;

Ce se poate intampla ? In situatia de fata, daca ea nu poate achita si practic NU are de unde achita aceste datorii ele fiind NUMAI majorari si penalitati ..#-o

Se poate ajunge la inchisoare ? Va intreb pentru ca in somatiile primite prin posta ni se descriu mai jos tot felul de articole cu iz penal ...