avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintare asociatie de proprietari, care sunt pasii?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintare asociatie de proprietari, care sunt pasii?

Buna ziua , va prezint urmatoarea speta :
Detin un imobil tip casa in sectorul 1 si as dori sa aflu daca poate fi rebilitata ;
-Am fost la primarie si intreband daca imobilul poate fi reabilitat mi s-a raspuns sec ca imi trebuie asociatie de proprietari , neintelegand in mare cum se procedeaza in situatia asta, in care imobilul are un singur proprietar si nu mai multi , am inceput sa-mi intreb vecinii de la casele din jur daca sunt de acord si acestia cu reabilitarea termica.
-In pricipiu lumea este de acord cu reabilitarea si am dori sa infiintam o asociatie de proprietari .

*In situatia asta ce trebuie sa facem si unde trebuie sa ne adresam pentru infiintarea acestei asociatii ?
*Dupa infiintarea asociatiei, cam cat timp dureaza pana la demararea lucrarilor ( ex depunere proiect etc..)?
*Care sunt costurile si ce implica in punct de vedere birocratic infiintarea asociatii de proprietari?
*De cati proprietari este nevoie pentru infiintarea acestei asociatii?
Ultima modificare: Vineri, 21 Martie 2014
pynu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 22:53, 21 Martie 2014
*Pentru infiintarea asociatiei de proprietari mergeti la Judecatorul delegat din cadrul Directiei de finante locale.
*Pana la realizarea reabilitarii imobilului pot trece cativa ani daca nu suportati dumneavoastra cheltuielile sau 20-30 de zile daca aveti dumneavoastra banii.
*Costurile infiintarii asociatiei de proprietari sunt nesemnificative. Mai greu e cu birocratia.
Trebuie sa cititi legea 230/2007 si HG 1588/2007 ca sa fiti in tema. Se incepe prin convocarea unei adunari generale, alegere unui presedite, membri in comitet, cenzori... Fiecare proprietar trebuie sa ddepuna la asociatie actele de proprietate in copie. Elaborati un statut, acord de asociere...
*O asociatie de proprietari se poate constitui din minim trei proprietari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de angajare cenzor doina99 doina99 Buna seara, Doresc sa va prezint situatia asociatiei noastre si sa-mi spuneti cum este corect sa procedam: In prezent nu avem nici comisie de cenzori nici ... (vezi toată discuția)
Transformare asociatie de locatari in asociatie de propietari butzi butzi poate sa ma ajute cineva in acest demers?imi puteteti spune ce costuri incumba?subliniez ca locatarii de pe scara mea au venituri foarte mici si se cam feresc ... (vezi toată discuția)
Finantarea proiectelor de reabilitare a fatadelor blocurilor - l153/2011 Gaby811 Gaby811 Buna seara, As dori sa aflu si eu niste pareri referitoare la modul in care interpretati prevederile legii 153/2011 coroborate cu HG 1588/2007. In speta, in ... (vezi toată discuția)