Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... transformare asociatie de locatari in asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

transformare asociatie de locatari in asociatie de propietari

poate sa ma ajute cineva in acest demers?imi puteteti spune ce costuri incumba?subliniez ca locatarii de pe scara mea au venituri foarte mici si se cam feresc de orice le-ar putea subtia veniturile.Vreau sa depun documentatia pentru
reabilitare termica, dar fara aceasta transfrmare este imposibil:pleasantry:
Este impropiu spus "transformare" din as. de locatari in as. de proprietari.
Pur si simplu, in conformitate cu prevederile legii 230 din 06/07/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, cu modificarile ulterioare, precum si a normelor de aplicare (Hotararea 1588/2007) veti infiinta o asociatie de proprietari.
Studiati prevederile acestor acte normative, si procedati ca atare.
Art. 5. din legea 230/2007
- (1) Asociaţia de proprietari se înfiinţează prin acordul scris a cel puţin jumătate plus unu din numărul proprietarilor apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, din cadrul unei clădiri. Acordul se consemnează într-un tabel nominal, anexă la acordul de asociere...
Art. 6. - (1) Cererea pentru dobândirea personalităţii juridice a asociaţiei de proprietari împreună cu statutul, acordul de asociere şi procesul-verbal al adunării generale de constituire se depun şi se înregistrează la organul financiar local în a cărui rază teritorială se află clădirea...
(4) Asociaţia de proprietari dobândeşte personalitate juridică în baza încheierii judecătorului-delegat desemnat la organul financiar local de către preşedintele judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială se află clădirea.

Costurile se rezuma la redactarea initiala a statutului si a acordului de asociere.

butzi a scris:

imi puteteti spune ce costuri incumba?

Nu aveti costuri, nu trebuie sa cheltuiti pentru infiintarea asociatiei de proprietari.
Un grup de proprietari se pot pune pe treaba pentru infiintarea asociatiei fara a apela la cineva din afara asociatiei si-atunci nu va costa nimic.
Convocati adunarea generala unde prezentati statutul asociatiei pe care-l elaboreaza acel grup de initiativa. Obtineti acordul a minim 50% + 1, asa cum s-a spus in mesajul de mai sus.
Alegeti comitetul executiv, presedinte si comisia de cenzori dintre proprietari.
Dupa ce o sa aveti asociatia infiintata prin incheierea judecatoreasca, mergeti la finate pentru a obtine codul de inregistrare fiscala.
Apoi va mai intruniti in adunare generala si mai hotarati daca angajati administrator, casier, contabil, instalator...

In conditiile in care exista interes real pentru infiintarea asociatiei de proprietari,este necesar redactarea documentelor,convocarea de adunare generala si depunerea documentelor pentru infintarea a sociatiei de proprietari
Modele de statut gasiti pe Documente utile
Succes!!
Gasiti si un ghid al infiintarii asociatiei de proprietari, fie in Documente utile ale forumului, fie cautand in primul topic al sectiunii noastre:Documentatie specifica asociatiilor de proprietari.
elga50, moderator
procmarci a scris:

Este impropiu spus "transformare" din as. de locatari in as. de proprietari.
Pur si simplu, in conformitate cu prevederile legii 230 din 06/07/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, cu modificarile ulterioare, precum si a normelor de aplicare (Hotararea 1588/2007) veti infiinta o asociatie de proprietari.
Studiati prevederile acestor acte normative, si procedati ca atare.
Art. 5. din legea 230/2007
- (1) Asociaţia de proprietari se înfiinţează prin acordul scris a cel puţin jumătate plus unu din numărul proprietarilor apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, din cadrul unei clădiri. Acordul se consemnează într-un tabel nominal, anexă la acordul de asociere...
Art. 6. - (1) Cererea pentru dobândirea personalităţii juridice a asociaţiei de proprietari împreună cu statutul, acordul de asociere şi procesul-verbal al adunării generale de constituire se depun şi se înregistrează la organul financiar local în a cărui rază teritorială se află clădirea...
(4) Asociaţia de proprietari dobândeşte personalitate juridică în baza încheierii judecătorului-delegat desemnat la organul financiar local de către preşedintele judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială se află clădirea.

Costurile se rezuma la redactarea initiala a statutului si a acordului de asociere.

as dori sa stiu daca acestea sunt conditiile de infiintare a asoc de proprietari.eu am inteles de la administratie ca e necesar ca fiecare apart sa aduca o copie dupa intabulare.fara intabulare se poate innfiinta asoc de propr?va multumesc