Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infintare Asociatie de Locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infintare Asociatie de Locatari

Buna ziua!As vrea daca se poate sa ma ajutati intr-o problema!As dori sa stiu care sunat etapele infintarii unei Asociati de Locatari;ce acte avem nevoie;de cati bani e necesar pentru infintarea ei.Daca sunt 42 de apartamente si doar 30 vor sa se asocieze,se poate face fara ceilalti 12?Avem nevoie de avocat? va multumesc!
Daca este vorba de infiintare asociatie de proprietari Legea 230/2007 prevede:
Art. 5
(1) Asociatia de proprietari se infiinteaza prin acordul scris a cel putin jumatate plus unu din numarul proprietarilor apartamentelor si spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, din cadrul unei cladiri. Acordul se consemneaza intr-un tabel nominal, anexa la acordul de asociere.
Art. 6
(1) Cererea pentru dobandirea personalitatii juridice a asociatiei de proprietari, impreuna cu statutul, acordul de asociere si procesul-verbal al adunarii generale de constituire se depun si se inregistreaza la organul financiar local in a carui raza teritoriala se afla cladirea.
Nu cred ca se poate infinta Asociatie de Proprietari pentru ca noi suntem chiriasi intr-un bloc ANL si am inteles ca se face Asociatie de locatari(deoarece pentru a infinta Asociatie de Proprietari trebuie sa fie in bloc minim 3 proprietari si la noi nu sunt).
~ Conținut șters la cerere ~
Doriti o organizatie neguvernamentala?
Nu va puteti infiinta asociatie de locatari in sensul in care se intelege prin legea 230/2007 pentru asociatiile de proprietari.

Va puteti infiinta o asociatie de locatari pentru a va reprezenta in fata proprietarului. Ca sa infiintati o asemenea asociatie va puteti adresa unui avocat sau va puteti ocupa singuri de infiintarea si organizarea ei.
Va trebuie un statut si o adunare generala de constituire a asociatiei, cu tabele de adeziune pentru statut si pentru acordul de infiintare atasate la statut si la PV al AG a chiriasilor si cu acestea va mai documentati despre ce pasi urmeaza sa faceti pana la a capata personalitate juridica la judecatorie.

Puteti citi si discutia de aici pentru a evita capcanele:
www.avocatnet.ro/content/for...