Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintare Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintare Asociatie de proprietari

Buna ziua.Daca ma puteti ajuta, am o intrebare legata de asociatia de locatari.Locatarii (chiriasi ANL) dintr-un bloc au infiintat o asociatie de locatari,si-au facut propriile reguli si ani buni s-au inteles.Acum au restante de peste 10.000 lei si presedintele asociatiei nu pate aplica legea nr 230/2007,pentru ca aceasta se aplica pentru asociatiile de proprietari.Intrebarea este daca acesti chiriasi ANL se pot organiza intr-o asociatie de proprietari ?
Da se pot organiza si astfel.
George1962 a scris:

Da se pot organiza si astfel.

Art 3 lit h din L nr 230/2007 acord de asociere=actul care consfiinteste decizia proprietarilor de a se asocia

In speta mentionata de autorul topicului se precizeaza concret ca este vorba despre chiriasi in imobil ANL,astfel incat locatarii nu detin calitatea si nu pot proba ca sunt proprietari ai imobilului ,respectiv nu pot completa acord de asociere ,obligatoriu necesar pentru dobandirea personalitatii juridice a asociatiei de proprietari
Daca tot sunteti constituiti in asociatie de locatari, fiind chiriasi, este mai simplu sa ramaneti asa si sa va gospodariti mai bine.
Credeti ca daca ati fi asociatie de proprietari nu ati mai avea restantieri?
Revedeti regulile si stabiliti intr-o adunare generala un sistem de calculare a penalizarilor si alte masuri si metode pentru a recupera restantele si penalizarile.
Puteti stabili cu furnizorii sistarea utilitatilor numai pentru cei ce au restante.
Puteti stabili cu proprietarul sa-i notifice pe restantieri si-apoi sa rezileze contractul daca nu-si achita debitele.