Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... despre locuinte sociale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

despre locuinte sociale

am fost repartizat intrun bloc de locuinte sociale. locatarii se pot constitui intr-o asociatie de locatari? ce lege stipuleaza acest aspect?
In principal interesati-va la primaria de care apartineti, la biroul de relatii cu asociatiile de proprietari, in ce conditii vi se recunoaste o asemenea asociere si procedati in consecinta.

Puteti sa va organizati intr-o asociatie de chiriasi cu scopul de a apara interesele acestora in fata proprietarului, dar si pentru gospodarirea condominiului.
Trebuie sa convocati o AG a chiriasilor, sa hotarati acolo infiintarea unei asemenea asociatii, redactati PV al AG.
Elaborati un statut.

E bine sa fiti organizati si uniti pentru a trai intr-un loc civilizat si in conditiile unor reguli comune de convietuire.