avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1790 soluții astăzi
Forum Activitate nusa.71

Activitate nusa.71

Va multumesc pentru raspuns.
Cadrele medicale care se ocupa de eliberarea concediului medical spun ca nu au intalnit aceasta situatie si mi-au cerut sa ma interesez eu pana vineri cand ma prezint sa mi-l elibereze.
V-as ruga, daca nu va deranjeaza sa detaliati putin raspunsul, in sensul in care, daca se poate sa-mi prezentati pasii de urmat.
Va multumesc!
Buna ziua,
In cursul lunii iunie imi inceteaza de drept CIM, eu fiind in concediu medical pe tot parcursul lunii iunie.
As dori sa stiu daca medicul curant va trebui sa imi elibereze un concediu medical pentru toata luna iunie, pe care angajatorul sa il completeze cu perioada cat mai figurez ca angajata si sa depun o copie stampilata de acesta conform cu originalul, sau sa imi elibereze 2 concedii, unul pe perioada cat mai am contractul de munca si unul pentru restul perioadei pentru a fi depus la Casa de Asigurari de Sanatate si a-mi fi platit separat.
As dori sa stiu daca aceasta reducere se va aplica si in 2011 pentru somerii care sunt deja in plata :-/
daca sotul a mostenit un apartament poate sa-mi doneze o parte ?mentionez ca avem fiecare cate un copil dintr-o casatorie anterioara si as dori sa-i asigur si copilului meu dreptul la o parte de mostenire in cazul in care eu voi muri prima
adica se poate face dezbaterea succesiunii la notar si apoi partajul prin tribunal?
:ok:mersi
m-ar fi interesat daca exista o metoda mai ieftina de partaj in afara de cel notarial.dar sa aiba valoare legala.
este vorba de doi mostenitori pentru doua proprietati de valori apropiate
as dori sa stiu daca se poate face in acelasi timp succesiunea si partajul voluntar in cazul in care exista acordul mostenitorilor si ce se intimpla daca unul din mostenitori nu semneaza acceptarea succesiunii in termen de 6 luni de la data decesului persoanei pe care urmeaza sa o mosteneasca.notarul a spus ca sunt dosare diferite si se taxeaza separat chiar daca exista un acord verbal intre parti.