avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate paptamas

Activitate paptamas

Buna ziua.
Trebuie sa emit o factura catre un client (am o intreprindere individuala), si pentru asta folosesc un program de facturare online.
Clientul a cerut sa-i trimit factura in mail. Am o versiune a facturii in format electronic, insa acesta este fara semnatura si stampila mea.

Poate clientul sa foloseasca aceasta factura fara stampila/semnatura mea, sau trebuie s-o scot la imprimanta, si sa-i trimit scanat?

Multumesc.
Discuție Contract online
Buna ziua. Mi am facut o Intreprindere Individuala, in domeniul serviciilor web.
Ce se intampla daca un client afla de serviciile oferite de mine, insa este in cealalta parte a tarii?
Exista vreo modalitate sa inchei un contract cu el, fara sa ma intalnesc cu el? Exista o modalitate pe internet pentru asta?
Buna ziua.
Am o intreprindere individuala (neplatitor de TVA), un fel de PFA cu angajati.
As vrea sa ma informati ce cheltuieli se pot deduce din impozit?
De exemplu: daca imi iau o un frigider pentru acasa, atunci pot sa-l trec la cheltuieli?
Trebuie luat pe numele meu: Pap Tamas Pal, sau pe numele intreprinderii: Pap Tamas Pal I.I.?
Multumesc.
Buna ziua. Stiu ca studentii beneficiaza de anumite reduceri, la deschiderea firmei.

Aceste avantaje, sau scutiri de taxe sunt acelasi pentru SRL, PFA, sau II, etc. sau variaza la fiecare? Daca variaza, atunci care este diferenta.

Multumesc.
Răspuns la discuția Trimitere email catre firma
Mno bun. Eu ce sa inteleg..daca un consilier juridic zice "nu" altii zic "da"?
Sunt acolo, de unde am plecat:D
Sunt student in anul IV, la UTCN, Cluj.
Vrea sa-mi deschid o intreprindere individuala.
Stiu ca trebuie sa demonstrez cumva ca sunt calificat.

Acum 2 ani un coleg de al meu, la deschiderea unui SRL (cand eram in anul IV) trebuia sa ceara ceva act de la facultaltu, si a benificiat de ceva reduceri.

Eu ce trebuie sa cer de la faculta, prin care rezulta ca sunt calificat?
Exista reduceri pt studenti?

Multumesc anticipat.
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Trimitere email catre firma
Multumesc pentry reply.
Nu stiu daca am inteles bine:
-pot trimite aceste mailuri personalizate
si/dar
-este indicat ca acest serviciu sa fie prezentat pe internet

Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit!


Multumesc mult.
Ar exista o varianta (deci nu neaparat I.I.) cu care nu trebuie sa am contabil, dar pot sa dau un nume pt firma?
Daca imi deschid o intreprindere individuala, pot sa ii dau un nume, sau va fi ceva legat de numele meu?