avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate ALY82

Activitate ALY82

Multumesc frumos.Intre timp domnul executor a primit aceasta solicitare de la Eos. O sa il rog frumos sa mi-o trimita si mie si sa o arat unui avocat. De la Eos ma astept, de aceea am si adresat intrebarea pe forum, dar este posibil sa faca acest lucru si domnul executor? Eu direct cu el am vorbit ieri si m-a asigurat ca va emite ridicarea de propire si ulterior va emite o incheiere. O zi frumoasa!
Am fost acum 3 ani la avocat cand am primit hartiile si nu mi-a dat nici 5% sanse sa castig. Ceea ce am spus mai sus sunt vorbele avocatului. Eu vroiam sa va intreb cum ma sfatuiti sa procedez sa fiu sigura ca nu voi fi pacalita. Este posibil sa dau banii concomitent cu primirea hartiei de stergere a datoriei?
Ne-am trezit deja cu executarea...Din pacate nu era prescrisa . S-au incadrat in termen. Suma imprumutata 15.000 lei in aprilie 2006, in 2009 brd a vandut creditul, iar de cand l-au preluat cei de la firma de recuperari au mai recuperat in 3 ani aproximativ vreo 3.000 lei. Ultima plata a fostei sotii a fost in decembrie 2012. De atunci nu a mai platit nimic, iar noi am primit proprirea in noiembrie 2015. De atunci incerc sa negociez cu ei...Eu mai pot face ceva daca este deja si dosarul la executor? Noi cand am aflat era si creditul vandut si procesul de executare finalizat. Eu ultima plata le-am facut-o acum 2 ani in urma unui grafic....
Mulțumesc frumos. Am cerut documentul, așa cum m-ați sfătuit și de atunci nu au mai dat nici un semn, deși mi-au spus ca ma vor contacta... O seara plăcută!
Buna dimineata,
Sotul meu a fost girant la un imprumut luat de fosta lui sotie. Aceasta nu a platit si nici nu ne-a anuntat ca nu vrea sa mai plateasca, el a uitat complet, iar dupa 10 ani ne trezim cu dosar de executare , propriri etc. (se vanduse creditul la eos , se facuse executarea etc.). Surpriza, fosta sotie nici nu a vrut sa auda, a inceput sa lucreze la negru etc... Se pare ca pentru ea nu era nimic nou: cautand pe internet dosarul in care erau implicati ea si sotul meu , am mai descoperit inca 3 procese pe numele ei 1 tot cu Eos, unul cu Aquavas si 1 cu Primaria.Dupa vreo 3 ani de taraganari , negocieri (exact in anul in care ne-am trezit cu propirea sotul meu a fost operat pe cord deschis si am mizat mult si pe asta) am obtinut un raspuns provizoriu ca mi se accepta sa platesc 1/2 din datorie si sa se stearga toata datoria.
Eu cum trebuie sa procedez sa fiu sigura ca este bine? Nu vreau sa platesc si sa ma trezesc in continuare cu restul de datorie (am facut un imprumut sa am 8.000 lei in mana)???
Am vorbit si la biroul d-lui judecator de unde mi s-a comunicat ca eu am calitate de platitor benevol, dar nu prea stiu cu ce ma ajuta asta?
Mentionez ca in tot acest timp s-a discutat doar cu mine.
Cum pot proceda sa primesc hartie de stergere a datoriei , concomitent cu achitarea sumei?
Va multumesc!
Am reusit sa suspendez atat proprirea pe cont cat si cea pe salariu, intelegandu-ma amiabil cu firma de recuperari (fara avocat, doar pe baza de cerere). Dosarul s-ar parea ca este beton: suma imprumutata 15.000 lei in aprilie 2006, in 2009 brd a vandut creditul, iar de cand l-au preluat cei de la firma de recuperari au mai recuperat in 3 ani aproximativ vreo 3.000 lei. Ultima plata a fostei sotii a fost in decembrie 2012. De atunci nu a mai platit nimic. Am 2 nelamuriri:
- este legal ca el, co imprumutatul nu a primit in toti acesti ani nici o instiintare cum ca imprumutatul nu plateste ? (nici de la banca, nici de la firma de asigurari, nici de la biroul executoresc)... Daca a-si merge pe varianta aceasta in justitie a-si avea castig de cauza? Sau risc sa ne deschida dosar separat?
- Daca pot face dovada ca si imprumutatul lucreaza si are bunuri in posesie nu se poate macar sa impartim suma, chiar daca fosta sotie nu este de acord (a spus ca este normal sa plateasca el ).
Va multumesc
Multumesc... Ca sa atac dosarul de executare trebuie sa vorbesc cu un avocat?
Ca si societate eu ce raspuns trebuie sa dau? Ce se intampla daca intarzii cu raspunsul cateva zile, in ideea in care caut solutii?
Multumesc inca o data:-/
Buna ziua,
A venit pe societate o adresa de executare silita pentru un salariat (sotul meu).
Credit luat la Brd de fosta sotie, el fiind coimprumutat sau girant in aprilie 2006.
Ei au divortat in 2008 (pe hotararea de divort se specifica faptul ca nu mai locuiau impreuna de mai bine de 3 ani si se stabileste pensia alimentara pentru cei 2 copii , pentru care se instituie si proprire). Acum, dupa 9 ani si jumatate , fara sa fie anuntat de cineva in tot acest timp ca are ceva de plata, ca fosta sotie nu plateste datoria a venit aceasta adresa de executare silita (creditul a fost declarat neperformant in 2009, Brd l-a vandut la EOS, care la randul sau l-au vandut acestui birou judecatoresc)
- este corect din punct de vedere legal ca el nu a fost anuntat in tot acest timp ca are de platit?
- cat la suta din salar este legal sa se opreasaca - are minim pe economie , mai are un credit care se opreste direct de pe cardul lui (la prima casa sunt eu titular si el co-imprumutat) si plateste si pensie alimentara celor 2 copii sub forma de proprire, pentru ca asa a cerut fosta sotie?
Ce ar trebui sa facem in acest caz?#-o
Va rog din suflet sa ma sfatuiti...
Buna ziua,
Am facut un contract de vanzare cumparare, la valoarea din contabilitate, reevaluata si scazuta amortizarea (840.000 lei net). Mentionez ca respectiva cladire figureaza ca sediu secundar, iar la momentul achizitiei am aplicat taxare inversa, iar tva-aul era 19 %. Ca firma suntem platitori de tva.
Cum ar trebui sa procedez sa vand in regim de scutire (deoarece cladirea este veche din 2008 receptia) , pentru a putea ajusta tva-aul?
Concret, pot aplica ajustarea (in acest caz care ar fi valoarea imobilului) sau aplic 24 %?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Poate beneficia de somaj?
Multumesc frumos...