avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate crausanda

Activitate crausanda

Dupa cati ani de casatorie ai dreptul la bunurile sotului , care au fost dobandite de catre acesta anterior casatoriei (o parte din bunuri fiind mostenite de el, o parte cumparate de el, toate inainte de casatorie).
Dar in concubinaj ai dreptul la bunurile sotului dobandite de acesta inainte de casatorie? (o parte mostenite, o parte cumparate).:((
Buna seara. Doresc sa aflu un lucru care ma framanta si la care ma gandesc de ceva timp. Vreau sa ma casatoresc cu prietenul meu si doresc sa stiu daca eu imi pot pastra numele de domnisoara iar el sa si-l pastreze pe al lui. Cu alte cuvinte, desi suntem casatoriti, sa ne pastram fiecare numele lui. Care sunt optiunile in tara noastra la o casatorie? Poate ramane fiecare cu numele lui, dupa ce ne casatorim?Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna seara. As dori sa aflu care frati sunt considerati in Romania frati vitregi si care frati buni? Fratii dupa mama sau fratii dupa tata? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția adoptie
Va multumesc pentru raspuns.
Discuție adoptie
Dorim sa infiem un copil. Care este procedura, care sunt actele necesare si daca sunt anumite conditii pentru a putea adopta un copil?
Cand ne casatorim, eu si prietenul meu vrem sa ne adaugam numele de familie unul celuilalt. Este obligatoriu ca el sa isi schimbe contractul casei al carui proprietar este sau nu este nevoie? Care sunt actele pe care el trebuie sa le schimbe obligatoriu ca urmare a adaugarii numelui meu de familie la numele lui de familie in urma casatoriei?