avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... numele de fata sau numele viitorului sot?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

numele de fata sau numele viitorului sot?

Buna seara. Doresc sa aflu un lucru care ma framanta si la care ma gandesc de ceva timp. Vreau sa ma casatoresc cu prietenul meu si doresc sa stiu daca eu imi pot pastra numele de domnisoara iar el sa si-l pastreze pe al lui. Cu alte cuvinte, desi suntem casatoriti, sa ne pastram fiecare numele lui. Care sunt optiunile in tara noastra la o casatorie? Poate ramane fiecare cu numele lui, dupa ce ne casatorim?Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 23:40, 23 August 2010
Da,se poate.


andymaurul
Ultima modificare: Luni, 23 August 2010
andymaurul, utilizator
Buna seara,
Aveti urmatoarele variante:
- unu dintre soti isi schimba numele dupa celalalt;
- amandoi soti isi pastreaza numele, copii urmand sa aiba numele tatalui;
- amandoi soti isi schimba numele prin preluarea numelui celuilalt compunandu-se.

Succes,
Viitori soti au urmatoarele posibilitati in ceea ce priveste numele:
La incheierea casatoriei, viitorii soti vor declara, in fata delegatului de stare civila, numele pe care s-au invoit sa-l poarte in casatorie.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.
(art.27 C.fam.)

Asadar,se poate.;)
Aveti mai multe optiuni.
1) sa purtati amandoi acelas nume (al dvs de domnisoara sau cel al viitorului sot)
2) sa purtati amandoi numele amandorora reunite (ordinea o stabiliti de comun acord)
3) sa purtati fiecare numele avut inaintea casatoriei
Decizia va apartine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numele la casatorie george_81 george_81 buna ziua,am o intrebare legata de casatorie.in caz ca nu se declara niciun numele pan la incheierea casatoriei ce nume vor puta cei doi soti in timpul ... (vezi toată discuția)
Numele purtat de soti dupa casatorie ellena ellena E obligatorie purtarea aceluiasi nume de familie de catre ambii soti, sau e posibil ca dupa casatorie fiecare sot sa poata purta numele avut inainte de ... (vezi toată discuția)
Nu mai vreau sa iau numele viitorului sot idi_80 idi_80 Peste cateva zile urmeaza sa ma casatoresc. Am depus deja actele la Oficiul pentru casatorii, acolo am avut surpriza sa constat ca nu pot sa-mi pastrez numele ... (vezi toată discuția)