avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Activitate nemmy

Activitate nemmy

buna ziua..scriu in numele unei rude, caruia i s a acordat preaviz de concediere lucrand intr o primarie ca functionar public..care sunt pasii de urmat privind contestarea acestei decizii?isi poate lua preaviz in aceasta perioada?am inteles ca avand functie de conducere preavizul este de 30 de zile..
Va multumesc si astept raspunsul dvs.

ma scuzati..intrebam daca isi poate lua concediu medical in aceasta perioada?
buna ziua..as dori sa concesionez in calitate de persoana juridica un teren agricol de 4 ha unei firme pe 30 de ani contra unei sume anuale.
As dori sa intreb care ar fi riscurile?Daca aceea firma nu mi va plati suma stabilita prin contract acest contract va cadea?sau trebuie expres prevazut in contract?
buna ziua.am dat in judecata unitatea in care lucrez pt niste drepturi salariale.in prima instanta am castigat la tribunalul dolj, iar unitatea a facut recurs la curtea de apel craiova, iar aceasta a respins recursul unitatii ca nefondat, decizie irevocabila.care sunt pasii de urmat pt a mi primi banii?pe net imi apare decizia de la curtea de apel dar acasa nu am primit nimic.trebuie sa merg la curtea de apel sau la tribunal?
Buna ziua.Lucrez la o institutie publica fiind incadrat inspector grad III.Dupa cat timp se poate trece la un alt grad si alta treapta?
buna ziua.in data de 10.06.2011 am cumparat un apartament.pana am facut actele sa le duc la gaze..a mai trecut o luna..am platit factura pe luna iunie, estimatul ca nu am consumat nimic pe numele vechiului proprietar.la data de 21.07.2011 am mers sa trec gazele pe numele meu si mi au datat nou contract cu 26.07.2011.pe 27.07.2011 vine o factura pe numele vechiului proprietar cu o taxa de denuntare contract servicii de 120 lei.am crezut ca e o greseala ..si am sunat de ce nu a venit pe numele meu?mi s a zis ca imi va veni si mie o taxa acord acces!acum problema este cine trebuie sa plateasca taxa de denuntare?eu sau vechiul proprietar?in caz ca nu ajung la un acord cu vechiul proprietar vor exista penalizari asupra mea sau sisitare de gaze?am auzit pe altii ca mi se va schimba si contorul de gaze ceea ce nu cred ca este tip nou..scos afara.va multumesc!astept un raspuns!
Răspuns la discuția taxa poluare emasina euro 3
va multumesc.in cat timp pot sa platesc taxa, doamna de la ghiseu nu a stiut, si cum contest faptul ca nu mi s a calculat corect?
am facut rar ul la o masina si mi a iesit euro 3 fiind din 1998.la finante doamna de la ghiseu a precizat ca daca in carte scrie doar anul de fabricatie si luna nu, cazul meu, doar 1998, nu mi poate lua cu 1998, adica nu cu 01.01.1998 ci cu 31.12.1998, incadrandu ma la 11-12 ani vechime, precizand ca asa scrie in lege, fara a mi arata.asa este?astept raspuns, va multumesc
Răspuns la discuția inscriere masina
deci trebuie sa merg la notar prin care sa o fac o procura prin care il imputernicesc pe el sa ma reprezinte pe mine, sa cumpere in locul meu acea masina. e in regula?la care se adauga o copie dupa bi?
Răspuns la discuția inscriere masina
multumesc.fratele deja locuieste in italia si nu cred ca pot face procura pt ca eu sunt in romania.procura se poate accepta si in xerox sau legalizata pt ca asa nu prea vad cum sa ma puna pe mine la cumparator..
buna seara.vreau sa cumpar o masina sh din italia gasita de fratele meu la un proprietar italian mercedes a 160 din 1999.as vrea sa stiu si eu procedura pt inmatriculare aici.acolo el vrea sa o radieze complet si sa o trimita pe platforma fara numere.la vama trebuie facut ceva?trebuie facut vreun act acolo in care sa ma puna p mine proprietar sa o pot inmatricula aici?se plateste vreo taxa vamala, am vazut pe site ul politiei o asa zisa declaratie vamala..