avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate pamoha

Activitate pamoha

Buna ziua!
In luna august a.c. mi-a fost avariata masina de catre un conducator auto care nu s-a asigurat la iesirea din parcare.
Am completat impreuna la sediu asiguratorului formularele necesare, am luat legatura cu un service autorizat in vederea reparatiei.
La service-ul auto mi s-a spus ca este necesar sa astept virarea in contul sotului (el este proprietarul autovehicolului) a sumei necesare reparatiei si abia dupa aceea sa revin la service.
In data de 26.09 a.c. ni s-a livrat o suma care nu acopera estimarile necesare reparatiei masinii. Suma e undeva la 500 lei iar reparatile sunt estimate la 1400 lei. Nu suntem de accord cu aceata procedura, cu virarea banilor in cont inainte de reparative, lucru pe care l-am si transmis verbal agentului de la asigurari, deoarece nu stiu cum ne-am putea recupera diferenta destul de mare de bani.
Cum pot proceda in aceasta situatie?
Va multumesc!
Buna ziua!

Ieri am realizat un interviu cu reporter de la tv pentru campania Pamers-Unicef. Reportajul trebuia sa cuprinda informati despre mine si despre copiii mei, in principal ce ma determinat sa particip la campania celor de la Pampers pentru vaccinurile ce le trimit in Africa.
Mama mea a fost asistent maternal si acum are in plasament baiatul pe care l-a avut in ultima perioada. Cu promisiunea reporterei ca va lua aprobare de la Directia pentru Protectia Minorilor, am pomenit de acest baia in interviu, cateva date despre el. Pentru ca, de obicei, ma ia gura pe dinainte, am facut lucrul acesta. Acum insa, gandind la rece, imi dau seama ca am facut o grava eroare dand informatii despre baiat. Am dreptul sa cer nedifuzarea partii din materialul flmat in ceea ce priveste discutia despre baiat?
Cum sa ma asigur ca nu vom avea de suferit in ceea ce priveste o eventuala difuzare a materialului, chiar daca nu imi dau acordul? Nu doresc sub nici o forma sa apara materialul in ceea ce priveste baiatul, deoarece mama a semnat un acord de confidentialitate in ceea ce priveste oferirea de informatii despre copil. Nu vreau sa ne ia din familie copilul.

Va multumesc si va stau la dispozitie daca mai aveti nevoie de alte informatii.
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru situatia mea curenta: la data de 22.02.08 primul nostru copil implineste varsta de 2 ani, iar eu sunt insarcinata in 15 saptamani cu cel de-al doilea copil.
Din legislatia curenta stiu ca pentru a beneficia de indemnizatia de maternitate este necesar stagiul de cotizare de 12 luni. De asemenea, perioada in care am stat acasa cu primul copil se ia in considerare ca stagiu de cotizare.
Acum 2 saptamani am fost sa anunt la locul de munca intoarcerea mea la serviciu cu data de 22.02. Mi s-a spus ca se admite intoarcerea la serviciu doar cu data de 23, dar 23 este sambata si ma asteapta la serviciu incepand cu data de 25.02.
Data fiind aceasta diferenta de 2 zile, timp in care nu apar in stagiu de cotizare, exista posibilitatea de a pierde indemnizatia pentru cel de-aldoilea copil?
Mi s-a spus de la serviciu ca nu este o problema, ca stagiul de cotizare trebuie sa fie de minimum 10 luni (dar stiu ca asta era anterior deciziei valabile cu 01.01.2006), insa astept o parere competenta, pentru a stii ce am de facut sa nu pierd indemnizatia pentru cel de-al doilea copil.
M-a intrigat si faptul ca nu mi se admite intoarcerea la munca chiar la data de 22, cand implineste primul copil 2 ani.

Va multumesc,
Ramona
In momentul de fata in orasul in care domiciliez nu este adoptata nici o hotarare de Consiliu Local prin care sa se reglementeze situatia parcarilor pentru proprietarii de apartamente. De cand ne-am mutat in acest bloc (aproape 2 ani), am avut discutii cu un vecin in ceea ce priveste parcarea masinii noastre. Pentru o buna perioada de timp, nu am mai avut astfel de discutii, gasind un loc pentru care nu erau probleme. De curand, unul din proprietarii mai vechi a achizitionat o masina si, pentru a-si face loc, a inceput sa-mi lase semne pe masina (ridicarea stergatoarelor, deocamdata:().
Ce pot face, avand in vedere ca nu prea sunt locuri de parcare, iar in perioada aceasta, fiind insarcinata, am nevoie de masina aproape de bloc? Care este modalitatea prin care imi pot proteja bunul (masina), in cazul in care respectivul vecin se decide sa-si marcheze teriotoriul si altfel decat prin ridicarea stergatoarelor masinii mele?