Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie pentru crestere a celui de-al 2-lea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie pentru crestere a celui de-al 2-lea copil

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru situatia mea curenta: la data de 22.02.08 primul nostru copil implineste varsta de 2 ani, iar eu sunt insarcinata in 15 saptamani cu cel de-al doilea copil.
Din legislatia curenta stiu ca pentru a beneficia de indemnizatia de maternitate este necesar stagiul de cotizare de 12 luni. De asemenea, perioada in care am stat acasa cu primul copil se ia in considerare ca stagiu de cotizare.
Acum 2 saptamani am fost sa anunt la locul de munca intoarcerea mea la serviciu cu data de 22.02. Mi s-a spus ca se admite intoarcerea la serviciu doar cu data de 23, dar 23 este sambata si ma asteapta la serviciu incepand cu data de 25.02.
Data fiind aceasta diferenta de 2 zile, timp in care nu apar in stagiu de cotizare, exista posibilitatea de a pierde indemnizatia pentru cel de-aldoilea copil?
Mi s-a spus de la serviciu ca nu este o problema, ca stagiul de cotizare trebuie sa fie de minimum 10 luni (dar stiu ca asta era anterior deciziei valabile cu 01.01.2006), insa astept o parere competenta, pentru a stii ce am de facut sa nu pierd indemnizatia pentru cel de-al doilea copil.
M-a intrigat si faptul ca nu mi se admite intoarcerea la munca chiar la data de 22, cand implineste primul copil 2 ani.

Va multumesc,
Ramona
Pentru concediul de crestere a copilului nu trebuie stagiu de cotizare, ci plata impozitului pe venti timp de 12 luni anterioare nasterii. Exista si perioade asimilate, cum e perioada altui concediu de ingrijire a copilului.

Avand in vedere ca impozitul se plateste lunar, si nu conteaza daca ai lucrat 5 zile sau 30, ci daca ai primit salariu si s-a platit impozitul, nu vad o problema in cele 2 zile lipsa.