avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Activitate EugenBu

Activitate EugenBu

Buna seara !
In urma cu o saptamana am vandut un autoturism la piata. Intrucat cumparatorul nu avea toti banii la el, am incheiat un contract de vanzare-cumparare la ghereta din piata, mentionand pe acel contract obligatia cumparatorului de a achita suma restanta in termen de 4 zile, suma pe care acesta nu a mai achitat-o.
Cum pot sa-mi recuperez banii, si daca cu acel contract cumparatorul poate sa inscrie autovehiculul in circulatie fara a se achita de obligatie?
Multumesc!
Buna seara.
In urma unui accident de circulatie usor pe trecerea de pietoni la care nu s-a depus plangere din partea partii vatamate, politia avea dreptul sa sesizeze Parchetul cu privire la infractiunea de Vatamare corporala din culpa sau trebuia sa treca direct pe masura contraventiei cu masurile complementare.
Rezolutia parchetului fiind oricum NUP art. 10 lit. f. lipseste plangerea prealabila a partii vatamate.
Răspuns la discuția Permis de conducere suspendat
Am inteles dar totusi vreau sa stiu daca masura complementara privind supendarea pe o perioada de 90 de zile este legala, intrucat in codul rutier supendarea la acest gen de fapta este de 30 de zile iar daca este accident se mai adauga 30zile.
PV intocmit art.135 lit.h din HG.1391/06 sanctionat de art.101 pct 3/A din OUG 195/02 iar masura retinerii art.103 1/c din OUG 195/02
Multumesc!!!!!
Buna ziua. La data de 09.11.2009 am fost implicat intr-un accident rutier in care am accidentat foarte usor pe trecerea de pieton un tanar. Imediat l-am transportat la spital sa ma asigur ca nu are nici o problema dupa care am fost condusi la sediul politiei unde s-au luat declaratii, iar asa zisa parte vatamata a declarat ca nu depune plangere penala. Totusi mi s-a intocmit dosar penal de catre politisti, eliberandu-mi dovada de retinere pe perioada de 15 zile pe care am tot prelungit-o pana a venit rezolutia de la Parchet conform art.228 al.6 rap la art.10 lit. f C.P.P in care confirma N.U P. intrucat lipseste plangerea prealabila a partii vatamate.
Cu aceasta rezolutie m-am deplasat la politie unde mi s-a intocmit proces verbal si suspendarea permisului de conducere pe o perioada de 90 zile.
Intrebarea mea este daca acesti politisti au procedat corect la suspendarea permisului pe 90 zile si nu 60, in conditiile in care nu a fost depusa nici o plangere penala, nu exista nici un element constitutiv al infractiunii de vatamare corporala din culpa?
Multumesc !