avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate ionut6829

Activitate ionut6829

Răspuns la discuția titlu de proprietate
deci ca o concluzie nu pot beneficia de un act de proprietate cu niste cheltuieli ca sa zic asa reduse fata de un act de vanzare-cumpare sub nici o forma . va multumesc mult !!
Răspuns la discuția titlu de proprietate
multumesc !! ma gandeam ca totusi o doantie sau altceva in afar de act de vanzare poate fi mai putin costisitor . din punct de vedere al pretentiilor fratilor mei nu s-ar pune problema ei ar fi de acord de aceea am si zis ca indiferent ce ar fi nu ma deranjeaza chiar daca ulterior poate fi contestat in istanta
Răspuns la discuția titlu de proprietate
mmmmm greu de spus ptr ca la data decesului tatalui meu nu era facuta succesiunea dupa tatal lui adica bunicul meu dar proprietatea despre care vorbesc este bun comun al parintilor mei dar eu as vrea sa stiu daca exista si alt mod de a beneficia de un titlu de proprietate in afara de act de vanzare cumparare de la mama mea cu acordul fratelui si sorei mele. tin sa mentionez ca un act de vanzare cumparare imi este greu de realizat din motive fibnannaciare
as vrea sa stiu cu bunavointa d-vstra daca exista si alte metode de a obtine un titlu de proprietate in afara celor dobandite prin act de vanzare cumparare .de fapt cam ce m-ar interesa pe mine o sa spun in propozitiile urmatoare : un act de vanzare cumparare imi depaseseste ca sa zic asa bugetul . pot obtine un titlu de proprietete in urma unei donatii sau mai stiu si eu oricarui alt mijloc asupra unei proprieteti din partea mamei mele in situatia in care tatal este decedat si mai am si frate si sora ? chiar daca acest titlu poate fi ulterior atacat in instanta . tin sa specific ca fratele si sora nu ar avea nimic impotriva acestui demers
acum 15 ani o persoana a cumparat o propietate la tara , la cateva luni a hotarat sa faca gaardul intre el si vecin .la deata respectiva acolo se afla deja un card pe care el a decis cu acordul vecinului sa-l construiasca din scandura deoarece la data respectiva gardul era din plasa din sarma . exista vreo lege in romania care poate obliga pe vecinul respctiv la 15 ani de la construirea gardului sa -i achite contravaloarea cheltuielii a jumatate din gardul construit acum 15 ani ?
in urma cu cateva luni cred sau mai putin se discuta despre unele amenzi care u vor mai putea fi aplicate la prima abatere cum ar fi : portul centurii .vorbitul la mobil .,depasirea viteze[parca]..uitarea actelor acasa . se spunea ca atrecut deja de una din cele doua camere parca a deputatilor nu mai retin exact . in ce stadiu se afla acum aceasta lege ?
in urma cu 4 ani am achizitionat prin sistemul rate lunare niste aparate electrocasnice . la semnarea contractului nu am observat ca in acel contract undeva la sfarsit scris cu litere minuscule erau trecute si conditiile utilizarii unui eventual card de credit daca va fi trimis de banca ..la cateva luni am primit prin posta un card de cerdit cu codul pin dar fara conditiile de utilizre care ulterior am aflat ca se aflau pe ultima pagina a contractului intocmit ptr bunurile achizitionate .acum in urma diminuarii salariale si a pierderilor unor sume si tichete de masa nu mai pot face restituirea integrala lunara dar in fiecare luna platesc rata dar nu cea totala dar platesc lunar insa nu in totalitate ci o suma mai mica .din aceasta cauza mi se adauga lunar comisioane si penalitati exagerat de mari iar banca ma ameninta cu trimiterea in istanta . as dori un sfat sau mai bine zis ar fi vreo modalitate sa pot sa ajung l o intelegere cu ei a scapa de aceste comisioane si penalitatri enorme ? va multumesc .