avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate georgidan

Activitate georgidan

Va solicit ajutorul pentru o clauza contractuala care nu mi se pare legala. Este vorba despre un contract de prestari servicii cu plata lunara, tip abonament. Pentru realizarea serviciilor, prestatorul pune la dispozitia beneficiarului un aparat (care are valoarea declarata de 1000 euro) cu titlu de folosinta gratuita, care trebuie returnat la incetarea contractului. In clauzele de reziliere inainte de termen a contractului este specificat ca beneficiarul are obligatia sa restituie aparatul in bune conditii, sa plateasca valoarea abonamentului pana la data la care cere rezilierea contractului (cere rezilierea in iulie pentru august, contractul fiind valabil pana in decembrie. Trebuie sa plateasca inclusiv luna august.) - ceea ce mi se pare corect - si in plus daune interese in valoare de 700 euro.

Nu stiu daca exista o legatura intre valoarea declarata a aparatului si valoarea daunelor interese. Eu nu vad nici o legatura. Aparatul se returneaza si se plateste si abonamentul. Este legala cererea de daune interese in acest caz ? Prestatorul nu are nici o obligatie in cazul in care denunta unilateral contractul.
Multumesc !
Povestea este un pic mai lunga. In urma cu mai bine de un an am depus o petitie prin care ceream sa se aplice o lege: institutia trebuia sa vanda sau sa repare un imobil in termen de un an, si nu facuse nici una nici alta, termenul expirase cu o luna in urma. Mi-a raspuns ca s-a declansat procedura de vanzare asa ca nu au nici o obligatie, sa astept sa se faca vanzarea. Un an mai tarziu, acum, am depus o noua petitie prin care cer acelasi lucru, sa vanda mai repede sau sa repare si atrag atentia ca legea nu specifica anularea obligatiei de a repara daca au initiat "procedura de vanzare" (adica au facut comisia, urmeaza evaluarea - o pot amana pana la pastele cailor). Legea spune doar ca vand sau repara in termen de un an de la aparitia legii. Prima data am adresat petitia directiei de vanzari imobile, acum am adresat-o sefului cel mare. Acum n-am primit raspuns, desi au expirat cele 30 de zile si nu mi s-a trimis nici hartie ca s-ar prelungi cu 15 zile, iar la registratura n-au stiut ce sa-mi spuna.

Ce pot sa fac ? Plangere ca seful cel mare n-a solutionat petitia cui pot sa fac ? El pe el nu are cum sa se pedepseasca. As merge si in instanta, daca asta e procedura.
Dar cf HG nr 1051/10.09.2008, pt studii superioare exista un coeficient de 1,5-2. Deci salariu minim 900-1200 ron pt 8 ore/zi ? Conform ITM Timis [ link extern ]
Banii sunt solicitati legal si trebuie sa primesti si chitanta. Adeverintele cerute de diverse institutii nu sunt acoperite de asigurarea de sanatate. Pretul este stabilit de fiecare cabinet in parte, intre 5 si 20 ron, din ce-am vazut eu. Si unii nu taxeaza dar nu e corect sa nu taxeze, fac concurenta neloiala.

Insa adeverinta pentru somaj nu se ia de la medicul de familie ! La somaj sau angajare se cere adeverinta cu "apt de munca" si "apt" poate sa scrie doar medicul de medicina muncii ! Si la el costa adeverinta.

vezi si: [ link extern ]